პროექტის „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ ფარგლებში ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის მიზნობრიობით გაცემული სესხის პროცენტს სოფლის განვითარების სააგენტო დაფარავს.
ქვეკომპონენტის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტო მოახდენს  გაცემული სესხის არა უმეტეს 12 თვის პროცენტის თანადაფინანსებას წლიური 9%-ის ოდენობით. სესხის წლიური საპროცენტო განაკვეთის მაქსიმალური ოდენობა 18%-ით არის დადგენილი. ერთ ბენეფიციარზე გაცემული სესხის თანხა განსაზღვრულია არანაკლებ 10,000 ლარიდან არაუმეტეს 100,000 ლარის ჩათვლით, ხოლო მარცვლეული კულტურების შემთხვევაში,  არანაკლებ 10,000 ლარიდან არაუმეტეს 300,000 ლარის ჩათვლით.
ქვეკომპონენტის ფარგლებში სესხები გაიცემა ერთწლოვანი კულტურების (ბოსტნეული, მარცვლოვანი და ბაღჩეული კულტურები) და იონჯის ერთი საოპერაციო წლის ხარჯების დასაფინანსებლად.  კერძოდ, ერთწლოვანი კულტურების (ბოსტნეული, მარცვლოვანი და ბაღჩეული კულტურები)  მოყვანის მიმდინარე ხარჯების შემცირებაში   მცენარის მოვლისა და მოყვანის ყველა ეტაპზე, ეს იქნება სათესი და სარგავი მასალის, თუ სასუქებისა და  მცენარეთა დაცვის ბიოლოგიური საშუალებების  შეძენა. გათვალისწინებულია მუშახელისა და  სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაქირავების ხარჯი, გამოყენებული საწვავის ხარჯი.
ქვეკომპონენში განსაზღვრულია ერთი საოპერაციო წლის განმავლობაში კონკრეტული ერთწლოვანი კულტურებისა და იონჯის მოვლა-მოყვანის მაქსიმალური ხარჯი 1 ჰექტარზე გადაანგარიშებით. აღნიშნულთან დაკავშირებით, ინფორმაცია ხელმისაწვდომია სოფლის განვითარების სააგენტოს ვებგვერდზე.
პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ სარგებლობა შეუძლიათ ფიზიკურ პირებს, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ ინდივიდუალურ მეწარმეებსა და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ იურიდიულ პირებს (გარდა სახელმწიფო/მუნიციპალური საწარმოებისა).
"ერთწლოვანი კულტურების დაფინანსებისთვის“ ქვეკომპონენტი პროექტს 2020 წლიდან დაემატა.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტს“ სოფლის განვითარების სააგენტო 10 წელიწადზე მეტია ახორციელებს. პროექტის ძირითად ამოცანებს ფერმერების და აგრობიზნესში ჩართული პირების იაფი, გრძელვადიანი და ხელმისაწვდომი ფულადი სახსრებით უზრუნველყოფა, სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების, გადამმუშავებელი და შენახვა-რეალიზაციის საწარმოო პროცესების გაუმჯობესება წარმოადგენს.

Within the framework of the "Preferential Agrocredit" project, the Rural Development Agency will cover the interest on loans issued for the purpose of cultivating annual crops.
Under this subcomponent, the Rural Development Agency will co-finance the interest on the issued loan for no more than 12 months at an annual rate of 9%. The maximum annual interest rate for the loan is set at 18%. The loan amount issued per beneficiary is determined to be no less than 10,000 GEL and no more than 100,000 GEL, while for grain crops, the loan amount ranges from 10,000 GEL to 300,000 GEL.
Within the subcomponent, loans are issued to finance one operational year’s expenses for annual crops (vegetables, grains, and melons) and alfalfa. Specifically, it aims to reduce the current expenses for growing annual crops (vegetables, grains, and melons) at all stages of plant care and cultivation. This includes the purchase of seeds, seedlings, fertilizers, and biological plant protection products. The program also covers expenses related to labor, rental of agricultural machinery, and fuel consumption.
The subcomponent defines the maximum cost per hectare for the cultivation and maintenance of specific annual crops and alfalfa within one operational year. Information regarding this is available on the Rural Development Agency's website.
The "Preferential Agrocredit" project is accessible to individuals, individual entrepreneurs registered in accordance with Georgian legislation, and legal entities registered in accordance with Georgian legislation (excluding state/municipal enterprises).
The "Financing for Annual Crops" subcomponent was added to the project in 2020.
The "Preferential Agrocredit" project has been implemented by the Rural Development Agency for over 10 years. The project's main objectives are to provide farmers and agribusiness participants with affordable, long-term financial resources and improve the production, processing, storage, and marketing processes in the agricultural sector.