აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა 1 ივლისიდან ამოქმედდება
სოფლის განვითარების სააგენტო 2026 წლის 1 ივლისიდან „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის” განხორციელებას იწყებს.
აგროსექტორის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით მომზადებული ახალი პროგრამა  მხარდაჭერის ერთიანი მექანიზმია, რომელიც მოიცავს როგორც პირველადი წარმოების, ასევე  სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შენახვისა და  გადამუშავების მიმართულებებს.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დაფინანსდება მრავალწლოვანი კულტურების გაშენება, სასათბურე მეურნეობების მოწყობა, მეცხოველეობისა და მეფრინველეობის ფერმების შექმნა და განვითარება. პროგრამა ითვალისწინებს მეფუტკრეობის ხელშეწყობას,  აკვაკულტურისა და მარიკულტურის მეურნეობების მოწყობას, ასევე, ფერმერებსა და მეწარმეებს შესაძლებლობა ექნებათ ისარგებლონ გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსებით, შეღავათიანი აგროკრედიტითა და სასურსათო დანიშნულების ცხოველების დაკვლისთვის განკუთვნილი ობიექტის, სასაკლაოების მოწყობის ან მოდერნიზაციის   მხარდაჭერის მექანიზმებით.
სახელმწიფო პროგრამის მიზანია აგროსექტორში თანამედროვე, ეფექტიანი და კლიმატურ პირობებთან ადაპტირებული ტექნოლოგიების დანერგვა, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს წარმოების ზრდას, პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესებასა და ბაზრის მოთხოვნებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფას.
აღსანიშნავია, რომ „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის“ ამოქმედებასთან დაკავშირებით, 2026 წლის 1 ივლისიდან სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამებისა და პროექტების ფარგლებში განაცხადების მიღება შეჩერდება.
1 ივლისიდან ფერმერებისა და აგრობიზნესში ჩართული პირებისთვის ხელმისაწვდომი იქნება სოფლის განვითარების სააგენტოს მხოლოდ შემდეგი პროგრამები:
• „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“,
• „მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების პროგრამა“,
• „აგროდაზღვევის პროგრამა“,
• „ტექნიკური დახმარების პროგრამა“,
• „ბიოწარმოების ხელშეწყობის პროგრამა“,
• „ენერგოეფექტური ღუმელების თანადაფინანსების პროგრამა“,
• „ირიგაციით უზრუნველყოფილ მიწის ნაკვეთებზე სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამა“.

The Rural Development Agency will launch the State Agro Co-financing Program on 1 July 2026.
Designed to support the development of the agricultural sector, the new program serves as a unified support mechanism covering both primary agricultural production and the storage and processing of agricultural products.
Under the program, funding will be available for the establishment of perennial crops, greenhouse farms, livestock and poultry farms, as well as for the development of beekeeping, aquaculture, and mariculture. Farmers and agribusinesses will also be able to benefit from co-financing for agricultural processing and storage facilities, preferential agro-loans, and support for the construction or modernization of slaughterhouses intended for the slaughter of food-producing animals.
The program aims to promote the introduction of modern, efficient, and climate-adapted technologies in the agricultural sector, thereby contributing to increased production, improved product quality, and greater compliance with market requirements.
Please note that, due to the launch of the State Agro Co-financing Program, the Rural Development Agency will suspend the acceptance of applications under its existing programs and projects starting 1 July 2026.
From 1 July, the following Rural Development Agency programs will remain available to farmers and agribusinesses: