არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციით, ფერმერებმა 6.5 მლნ ლარის შემოსავალი მიიღეს
მიმდინარე წლის 9 სექტემბრიდან 5 ნოემბრამდე პერიოდში, სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულმა ხილის გადამმუშავებელმა 15 საწარმომ  22,500 ტონამდე არასტანდარტული ვაშლი ჩაიბარა. შედეგად, ფერმერებმა 6.5 მლნ ლარამდე  შემოსავალი მიიღეს, სახელმწიფო სუბსიდია  დაახლოებით 2.5  მლნ ლარს შეადგენს.
არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას იღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც  2025 წლის 15 დეკემბრამდე, მეხილეობის სფეროში დასაქმებული ფიზიკური პირებისგან 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 27 თეთრად შეისყიდიან; სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე  10 თეთრის  ოდენობის სუბსიდიას გასცემს.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტულ ვაშლს იბარებენ  ხილის გადამმუშავებელი საწარმოები შიდა ქართლის, კახეთის, სამცხე-ჯავახეთის, მცხეთა-მთიანეთის და რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთის  რეგიონში.

From September 9 to November 5 of this year, 15 fruit processing enterprises involved in the state program received up to 22,500 tons of non-standard apples. As a result, farmers received up to 6.5 million GEL in income, with a state subsidy of approximately 2.5 million GEL.
Within the framework of the program to promote the sale of non-standard apple crops, in case of purchasing non-standard apples, state subsidies are provided to fruit processing companies that purchase 1 kg of non-standard apples from individuals employed in the fruit growing sector for at least 27 tetri per kg by December 15, 2025, the Rural Development Agency will provide a subsidy of 10 tetri per kg of substandard apples.
Within the framework of the state program, non-standard apples are purchased by fruit processing enterprises in Shida Kartli, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti and Racha-Lechkhumi Kvemo Svaneti regions.
In order to ensure the organized delivery of substandard apples, a coordination headquarters is operating by decision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.