საქართველოს მთავრობის განკარგულებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტოს სპეციალური დახმარების პროგრამა იმერეთისა და გურიის რეგიონში 2025 წლის თებერვალში დიდთოვლობით დაზარალებული ბენეფიციარების ფინანსური დახმარების მიზნით შეიქმნა
პროგრამაში ჩასართავად განაცხადების მიღება სოფლის განვითარების სააგენტოში  ივლისის თვიდან  დაიწყება
ფინანსურ დახმარებას მიიღებენ „მერძევეობის დარგის მოდერნიზაციის და ბაზარზე წვდომის  სახელმწიფო პროგრამის“, „საპილოტე პროგრამა ქალებისთვის“, „გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროგრამის“ ბენეფიციარები;  ფინანსური დახმარება ასევე გათვალისწინებულია იმ  ბენეფიციარებისთვისაც, რომელთაც შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში შექმნილი აქვთ გადამმუშავებელი ან/და შემნახველი საწარმო, ან/და მეცხოველეობის  (მსხვილფეხა ან წვრილფეხა პირუტყვი) ფერმა ან/და სასათბურე მეურნეობა.
პროგრამა ითვალისწინებს ერთჯერადი დახმარების გამოყოფას: სასათბურე მეურნეობის შემთხვევაში 25,000 ლარის ოდენობით; ფერმის, წვრილფეხა ან/და მსხვილფეხა  პირუტყვის ფერმის შემთხვევაში 40,000 ლარის ოდენობით; შემნახველი ან/და გადამმუშავებელი საწარმოს შემთხვევაში 100,000 ლარის ოდენობით.
აღსანიშნავია, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში კიდევ ერთი ფინანსური დახმარების მექანიზმი მუშავდება, რომელიც დასავლეთ საქართველოში 2025 წლის თებერვალში დიდთოვლობით გამოწვეული ზარალის აღმოფხვრას უკავშირდება. კერძოდ, იმერეთში, გურიასა და სამეგრელოში მოცვის მწარმოებლები ისარგებლებენ შეღავათიანი აგროკრედიტით ერთი საოპერაციო წლის ხარჯების დასაფინანსებლად.

Beneficiaries of the Rural Development Agency affected by the heavy snowfall in February of the current year in the regions of Imereti and Guria will receive financial assistance
By the decree of the Government of Georgia, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture's Rural Development Agency has established a special assistance program to provide financial support to beneficiaries affected by the heavy snowfall in February 2025 in the regions of Imereti and Guria.
Applications to participate in the program will begin to be accepted by the Rural Development Agency starting in July.
Financial assistance will be granted to the beneficiaries of the following programs: the State Programme of Dairy Modernization and Market Access (DiMMA), the Pilot Program for Women, and the Co-financing of Processing and Storage Enterprises. Financial assistance is also provided to beneficiaries who have established processing and/or storage enterprises, and/or livestock (cattle or small ruminants) farms, and/or greenhouse farms under the Preferential Agrocredit Project.
The program provides for a one-time grant as follows: 25,000 GEL for greenhouse farms; 40,000 GEL for livestock farms (cattle and/or small ruminants); 100,000 GEL for processing and/or storage enterprises.
It is noteworthy that the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is also working on another financial support mechanism aimed at eliminating damage caused by the heavy snowfall of February 2025 in western Georgia. Specifically, blueberry producers in Imereti, Guria, and Samegrelo will benefit from a preferential agrocredit to cover one operational year’s expenses.