მთავრობის გადაწყვეტილებით, შიდა ქართლისა და კახეთის რეგიონში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამა განხორციელდება
პროგრამით ისარგებლებს ყველა ის პირი რომელთა მიწის ნაკვეთიც  წყალუზრუნველყოფილია „საქართველოს ირიგაციისა და მიწის ბაზრის განვითარების პროექტის“ ფარგლებში  რეაბილიტირებული სარწყავი სისტემით.
პროექტის მიზანი კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის პრაქტიკის დანერგვის ხელშეწყობაა; შესაბამისად, პროგრამის ფარგლებში დაფინანსდება ერთწლოვანი კულტურებისთვის თანამედროვე სარწყავი სისტემების, აგრომეტეოროლოგიური სადგურების, მზის ენერგიაზე მომუშავე ელექტროსადგურების და სასათბურე მეურნეობების მოწყობა. პროგრამას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს უწყება - სოფლის განვითარების სააგენტო განახორციელებს.
ახალი პროგრამის ფარგლებში ერთი ბენეფიციარის ხარჯების 40%-მდე თანადაფინანსებას სახელმწიფო უზრუნველყოფს, ხოლო ჯამური დაფინანსება არაუმეტეს 30,000 (ოცდაათი ათასი) ლარით განისაზღვრება. აღსანიშნავია, რომ ახალგაზრდა ფერმერები და წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციის წევრები დამატებით პროცენტულ თანადაფინანსებას მიიღებენ.
პროგრამაში მონაწილეობის აუცილებელი პირობაა, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი, სადაც განხორციელდება პროექტი, სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში ბენეფიციარის საკუთრებად იყოს რეგისტრირებული ან/და მიღებული ჰქონდეს სახელმწიფოსგან/მუნიციპალიტეტის ორგანოსგან იჯარით.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამა  სახელმწიფოს სახსრებითა და მსოფლიო ბანკის სესხით თანაბარწილად დაფინანსებული „საქართველოს მდგრადი სოფლის მეურნეობის ,ირიგაციისა და მიწის  პროექტის“ შემადგენელი ნაწილია. ამ მასშტაბური პროექტის ფარგლებში, მსგავსი პროგრამების საშუალებით, შემდგომ წლებშიც მხარდაჭერილი იქნება მოდერნიზებული სარწყავი სისტემების არეალებში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოება კლიმატგონივრული მეთოდების გამოყენებით.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, ლატვიაში, ქალაქ რიგაში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაზე RIGA FOOD 2024 შვიდი ქართული კომპანია მონაწილეობდა
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა დავით წითლიძემ და ლატვიის რესპუბლიკაში...
მთავრობის გადაწყვეტილებით, არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის დაბინავების ხელშეწყობის მიზნით, სახელმწიფო პროგრამა განხორციელდება

The government has decided to implement a program to support agricultural production in the Shida Kartli and Kakheti regions
This program will benefit all individuals whose land plots are irrigated by systems rehabilitated under the "Georgia Irrigation and Land Market Development Project."
The goal of the project is to promote the adoption of climate-resilient agricultural practices. Accordingly, the program will fund the installation of modern irrigation systems, agrometeorological stations, solar-powered electric stations, and greenhouses for annual crops. The program will be implemented by the Rural Development Agency, which operates under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
Under the new program, the government will provide up to 40% co-financing for each beneficiary's expenses, with the total financing not exceeding 30,000 GEL. It is noteworthy that young farmers and members of water user organizations will receive additional percentage co-financing.
A necessary condition for participation in the program is that the agricultural land plot where the project will be implemented must be registered as the beneficiary's property with the National Agency of Public Registry or leased from the state/municipal authority.
It is important to note that this program is part of the "Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project," which is equally funded by the state and a World Bank loan. Through similar programs within this large-scale project, the production of agricultural products using climate-resilient methods will continue to be supported in the areas covered by modernized irrigation systems in the coming years.