სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, მეთხილე ფერმერებისთვის აგრობარათებზე ქულების დარიცხვა დაიწყო
თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაციის პარალელურად, აგროქულების დარიცხვის პროცესი დაიწყო. მიმდინარე წლის 30 აპრილის ჩათვლით პერიოდში თხილის კადასტრში დარეგისტრირებულ ყველა ფერმერს შესაბამისი ქულები დაერიცხება.
პროგრამის ფარგლებში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 2024 წლის 31 მარტის მდგომარეობით, 40,000 ჰექტარზე მეტი თხილის ბაღია რეგისტრირებული.
მეთხილე ფერმერებმა თხილის კადასტრში რეგისტრაციისათვის  სოფლის განვითარების სააგენტოს რეგიონულ სამსახურებს უნდა მიმართოთ. ბაღების რეგისტრაცია 2024 წლის 30 აპრილის  ჩათვლით განხორციელდება. ქვეყნის მასშტაბით, სოფლის განვითარების სააგენტოს 9 რეგიონული სამსახური ფუნქციონირებს. სოფლებში თხილის კადასტრის სამუშაო ჯგუფის წარმომადგენელების  ფერმერებთან შეხვედრები უკვე ჩატარდა.
სოფლის განვითრების სააგენტო ფერმერებს და დაინტერესებულ მხარეებს შეახსენებს, რომ სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად,  საქართველოს მოქალაქე ფიზიკურ პირს საკუთრებაში ან/და ფაქტობრივ მფლობელობაში  უნდა გააჩნდეს თხილის ბაღი, ჯამურად  არანაკლებ  0.2 ჰა  და არაუმეტეს 3 ჰა.  სუბსიდიის მოცულობა განისაზღვრება 500 ლარით 1 ჰა თხილის ბაღზე გადაანგარიშებით.
პროგრამაში ჩართულ პირებზე სუბსიდია გაიცემა ლიბერთი ბანკის  აგრობარათზე შესაბამისი ქულების დარიცხვით. აგრობარათის გასააქტიურებლად ან ახალი ბარათის ასაღებად, ბანკში ვიზიტამდე, ბარათზე ქულების დარიცხვის შესახებ ინფორმაციის გადამოწმება შესაძლებელია ლიბერთი ბანკის ვებგვერდზე:  https://myliberty.ge/?id=agro
სპეციალიზებულ აგრომაღაზიებში დარიცხული  ქულების გამოყენების ბოლო ვადაა 2024 წლის 31 აგვისტო.
აღსანიშნავია, რომ 2023 წელს, თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, აგრობარათზე ქულა დაერიცხა 61,418 უნიკალურ ბენეფიციარს, ფართობმა შეადგინა 43,952 ჰა. დარიცხული ქულების ეკვივალენტი ოდენობაა 21,976,355 ლარი, საიდანაც ბენეფიციარების მიერ განაღდებულია 20,922,693 ლარი.
თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამა ხორციელდება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში, გარდა თვითმმართველი ქალაქებისა.

Within the framework of the state program, points have been added to agrocards for hazelnut farmers
Within the framework of the promotion program for the production of hazelnuts, the process of accruing agropoints was started in parallel with the registration of orchards in the hazelnut cadastre. In the period up to April 30 of the current year, all farmers registered in the nut cadastre will be credited with appropriate points.
As of March 31, 2024, more than 40,000 hectares of hazelnut orchards have been registered across the country under the program.
Nut farmers should apply to the regional offices of the Rural Development Agency for registration in the nut cadastre. Registration of gardens will be carried out until April 30, 2024. Across the country, 9 regional offices of the Rural Development Agency are functioning. Meetings with farmers of representatives of the nut cadastre working group have already been held in the villages.
The Rural Development Agency reminds farmers and interested parties that in order to participate in the state program, a citizen of Georgia must own and/or actually own a hazelnut orchard, totaling not less than 0.2 ha and not more than 3 ha. The amount of the subsidy is determined by calculating 500 GEL per 1 ha of hazelnut orchard.
The subsidy is given to the persons involved in the program by accruing the corresponding points on the Liberty Bank agro-card. Before visiting the bank to activate the agro card or to get a new card, you can check the information about crediting the points on the card on the website of Liberty Bank https://myliberty.ge/?id=agro
The deadline for using points accrued in specialized agricultural stores is August 31, 2024.
It should be noted that in 2023, within the framework of the hazelnut production promotion program, points were awarded to 61,418 unique beneficiaries, the area was 43,952 ha. The equivalent amount of accrued points is 21,976,355 GEL, of which 20,922,693 GEL was cashed out by the beneficiaries.
Hazelnut production promotion program is implemented in all municipalities of Georgia, except self-governing cities.