ტოკიოში საერთაშორისო გამოფენაზე „Foodex Japan 2025" ქართული პავილიონი იყო წარმოდგენილი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, იაპონიაში, ქალაქ ტოკიოში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაში „Foodex Japan 2025"  ექვსმა ქართულმა კომპანიამ მიიღო მონაწილეობა.
გამოფენის გახსნას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი ფანცულაია და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი იაპონიაში თეიმურაზ ლეჟავა დაესწრნენ.
გიორგი ფანცულაიას განცხადებით, საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობის მიღება მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ქართველ მეწარმეებს, აწარმოონ უფრო მეტი ხარისხიანი და კონკურენტუნარიანი პროდუქცია, მოახდინონ ბაზრების დივერსიფიცირება და გაზარდონ საკუთარი საექსპორტო შესაძლებლობები.
ქართულ პავილიონში წარმოდგენილი იყო კომპანიების: „აქუა გეოს“, „კულას“, „ჯეო ნატურალსის“, „აგროლეინის“, „აგროლაინისა“ და  „ჯეოფლაუერსის“  სტენდები.
გამოფენის ვიზიტორებს საშუალება  ჰქონდათ, გასცნობოდნენ  ქართული კომპანიების  წარმოებულ  პროდუქციას: ლურჯ მოცვს, კაკალს, თაფლს, წყალს, წვენებს, ჯემებსა და კომპოტებს.
აღსანიშნავია, რომ ქართულმა კომპანიებმა გამოფენის მონაწილეებისა და ვიზიტორების  ინტერესი დაიმსახურეს.  როგორც კომპანიების წარმომადგენლები  აღნიშნავენ, გამოფენაში მონაწილეობის შემდეგ კარგი თანამშრომლობის მოლოდინები აქვთ.
„Foodex Japan“ აზიაში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საერთაშორისო გამოფენაა. მიმდინარე წელს, რიგით 50-ე საიუბილეო გამოფენას 70,000-ზე მეტი ვიზიტორი ეწვია. გამოფენაში მონაწილეობა მიიღო 2,900 კომპანიამ 70  ქვეყნიდან„Foodex Japan 2025” 11-14 მარტს გაიმართა.

The Georgian Pavilion Was Presented at the International Exhibition "Foodex Japan 2025" in Tokyo
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and organized by the Rural Development Agency, six Georgian companies participated in the international exhibition "Foodex Japan 2025," held in Tokyo, Japan.
The opening of the exhibition was attended by the Acting Director of the Rural Development Agency, Giorgi Pantsulaia, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Japan, Teimuraz Lezhava.
According to Giorgi Pantsulaia, participation in international exhibitions significantly helps Georgian entrepreneurs to produce higher-quality and more competitive products, diversify markets, and increase their export opportunities.
The Georgian pavilion featured stands from the companies: "Aqua Geo," "Kula," "Geo Naturals," "Agrolein," "Agroline," and "Geoflowers."
Visitors to the exhibition had the opportunity to explore the products manufactured by Georgian companies, including blueberries, walnuts, honey, water, juices, jams, and compotes.
It is noteworthy that Georgian companies attracted the interest of both exhibitors and visitors. As company representatives note, they have high expectations for fruitful collaborations following their participation in the exhibition.
"Foodex Japan" is one of the largest international exhibitions in Asia. This year, the 50th-anniversary exhibition was attended by more than 70,000 visitors. A total of 2,900 companies from 70 countries participated in the exhibition. "Foodex Japan 2025" was held from March 11 to 14.