განაცხადების მიღება 8 ივლისს, 12:00 საათზე დაიწყება და პროგრამის  ბიუჯეტის  (5 მლნ ლარი) ამოწურვამდე გაგრძელდება.
„მაღალმთიან დასახლებებში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობის პროგრამა“ 2023 წელს ამოქმედდა. დღეის მდგომარეობით, პროგრამის ფარგლებში, 9 მლნ ლარზე მეტით  114 ბიზნესიდეა სახელმწიფოს მიერ უკვე  თანადაფინანსებულია.
„მაღალმთიან დასახლებებში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობის“  სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, თანადაფინანსება ერთ პოტენციურ ბენეფიციარზე შეადგენს არანაკლებ 30,000 ლარს და არაუმეტეს 100,000 ლარს, მაგრამ არაუმეტეს წარმოდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულების 50%-ს. დამატებითი 10%-იანი ბენეფიტია განსაზღვრული ახალგაზრდა მეწარმეებისა და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის. პროექტის ჯამური ღირებულება, განაცხადის წარმოდგენის მომენტისთვის, არ უნდა აღემატებოდეს 500,000 ლარს
აღსანიშნავია, რომ პროგრამით დაფინანსდება, როგორც სასოფლო-სამეურნეო (გარდა პირველადი წარმოებისა), ასევე არასასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა, შემნახველი, გადამმუშავებელი საწარმოები, მარნები, მცირე საოჯახო სასტუმროები, კვების ობიექტები, ასევე სხვა ნებისმიერი ბიზნესიდეა, გარდა პროგრამით გათვალისწინებული შეზღუდვებისა.
პროგრამის მიზანია, თანადაფინანსების გზით, ხელი შეუწყოს მაღალმთიან დასახლებებში კერძო სექტორის განვითარებასა და ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას, მოახდინოს ახალგაზრდა მეწარმეებისა და  ეკონომიკური აქტივობის ზრდის სტიმულირება.

The Rural Development Agency is launching the application process for participation in the "Program for Supporting Entrepreneurial Activities in Mountainous Settlements" for the current year
Applications will be accepted starting July 8 at 12:00 PM and will continue until the program's budget of 5 million GEL is fully allocated.
The program was launched in 2023, and as of today, the government has already co-financed 114 business ideas with over 9 million GEL.
Under the program, the co-financing per potential beneficiary is no less than 30,000 GEL and no more than 100,000 GEL, but not exceeding 50% of the total value of the proposed project. An additional 10% benefit is available for young entrepreneurs and agricultural cooperatives. The total value of the project must not exceed 500,000 GEL at the time of application.
It’s worth noting that the program will finance both agricultural (excluding primary production) and non-agricultural activities, including storage and processing facilities, wineries, small family-run hotels, food establishments, and any other business idea, except those restricted by the program.
The goal of the program is to stimulate the development of the private sector and the creation of new jobs in mountainous areas through co-financing. It also aims to encourage young entrepreneurs and promote economic activity.