ადგილობრივი ხელისუფლებისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებს, ფერმერებსა და მეწარმეებს „აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“ სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა ბესიკ მაჭარაშვილმა წარუდგინა.
შეხვედრას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ირაკლი თოფურია,  გურიის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის პირველი მოადგილე   ქეთევან მოისწრაფეშვილი და რწმუნებულის მოადგილეები  ზაზა შოშიტაიშვილი და ლაშა ჭელიძე  დაესწრნენ.
შეხვედრის მონაწილეებმა დეტალურად მოისმინეს პროგრამის მიზნების, დაფინანსების პირობებისა და მიმართულებების შესახებ.
„აგროთანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“ 2026 წლის 1 ივლისიდან ამოქმედდა.   პროგრამა აერთიანებს სხვადასხვა მიმართულებით არსებულ სახელმწიფო მხარდაჭერის ინსტრუმენტებს. ფინანსდება მრავალწლოვანი კულტურების გაშენება, სასათბურე მეურნეობების, მეცხოველეობისა და მეფრინველეობის ფერმების, მეფუტკრეობის, აკვაკულტურისა და მარიკულტურის მეურნეობების მოწყობა, სასურსათო დანიშნულების ცხოველების დაკვლისთვის განკუთვნილი ობიექტების (სასაკლაოების) მოწყობა, ასევე გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების შექმნა.
პროგრამის ფარგლებში სააგენტოს თანადაფინანსება პროექტის ჯამური ღირებულების არაუმეტეს 50%-ს შეადგენს, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივებისთვის, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში და მაღალმთიან დასახლებებში სახელმწიფო თანადაფინანსება არაუმეტეს 55%-ია.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამით სარგებლობისათვის აუცილებელი პირობაა ფერმერული მეურნეობებისა და სოფლად არსებული საწარმოების რეესტრში რეგისტრაცია.

The "State Agro Co-financing Program" was presented to representatives of local authorities and self-government, farmers, and entrepreneurs by Besik Macharashvili, Acting Deputy Director of the Rural Development Agency.
The meeting was attended by Irakli Topuria, Deputy Director of the Rural Development Agency, Ketevan Moistsrapeshvili, First Deputy State Representative in the Guria Region, and Deputy State Representatives Zaza Shoshitaishvili and Lasha Chelidze.
The participants received detailed information about the program’s objectives, financing conditions, and areas of support.
The "State Agro Co-financing Program" became effective on July 1, 2026. The program brings together existing state support instruments across various sectors. It finances the establishment of perennial crops, greenhouse farms, livestock and poultry farms, beekeeping, aquaculture and mariculture farms, facilities intended for the slaughter of food-producing animals (slaughterhouses), as well as the establishment of processing and storage enterprises.
Under the program, the Agency’s co-financing amounts to no more than 50% of the total project cost. For agricultural cooperatives, as well as projects implemented in villages adjacent to the occupation line and in high-mountain settlements, state co-financing amounts to no more than 55%.
It should be noted that registration in the Registry of Farms and Rural Enterprises is a mandatory requirement for participation in the program.