ქ. ბერლინში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაზე „Fruit logistica 2024” ქართული სტენდზე თერთმეტი კომპანია იყო წარმოდგენილი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში, ქალაქ ბერლინში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაში FRUIT LOGISTICA 2024 თერთმეტმა ქართულმა კომპანიამ მიიღო მონაწილეობა.
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილმა და გერმანიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა ლევან იზორიამ ქართულ სტენდზე წარმოდგენილი პროდუქცია დაათვალიერეს.
„სოფლის განვითარების სააგენტო სოფლის მეურნეობის  ღირებულებათა ჯაჭვის ყველა ეტაპისთვის ახორციელებს ფერმერთა მხარდამჭერ პროექტებს და აქტივობებს; მათ შორის, საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობის ხელშეწყობის მიმართულებით, რაც კარგი შესაძლებლობაა ქართული აგროპროდუქციის პოპულარიზაციისა და ახალ ბაზრების ათვისებისთვის“,- განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილმა.
გერმანიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის, ლევან იზორიას განცხადებით, მნიშვნელოვანია ქართველი მეწარმეების მონაწილეობა მეხილეობის დარგის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოფენაში.
“ქ. ბერლინში მიმდინარე მეხილეობის საერთაშორისო გამოფენაზე წელს უკვე 11 ქართული  კომპანიაა წარმოდგენილი. ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ მოცვს აქვს ევროპის ბაზარზე გასაღების მეტი შანსი, გაზრდილია მოთხოვნაც. სასიხარულო ფაქტია, რომ მოცვის მწარმოებელი ბევრი კომპანიაა გამოფენაზე წარმოდგენილი საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან”, - აღნიშნა საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში, ლევან იზორიამ.
გამოფენაზე FRUIT LOGISTICA 2024 წელს წარმოდგენილი იყო  ლურჯი მოცვის, ჟოლოს, თხილეულისა და  სუნელების მწარმოებელი ის კომპანიები, რომელთა  პროდუქტებიც ევროკავშირის სტანდარტებს სრულად აკმაყოფილებს.
ქართული სტენდზე საკუთარ პროდუქციას წარმოადგენენ კომპანიები:  შპს აგროლეინი, შპს ბლუბერდი, შპს გოლდენ ფარმსი, შპს კოლხური მოცვი, შპს აშქი აგრო, შპს ქალაქური, შპს ბლუ ველი, შპს აგრითაჩი, შპს გრინ ველი, შპს FCO, შპს დაბი.
FRUIT LOGISTICA  ევროპაში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური საერთაშორისო გამოფენაა და წარმოადგენს დიდ გლობალურ პლატფორმას ე.წ Fresh  და მშრალი ხილის მწარმოებელთათვის. გამოფენას, ყოველწლიურად 63,000-ზე მეტი ვიზიტორი ჰყავს. წელს გამოფენაში მონაწილეობა 100-მა ქვეყანამ და სოფლის მეურნეობის სექტორში მოქმედმა 2,600-მდე ადგილობრივმა და საერთაშორისო კომპანიამ მიიღო.

Eleven companies were represented at the Georgian stand at the international exhibition "Fruit logistica 2024" held in Berlin
With the support of the Ministry of Environment and Agriculture and the organization of the Rural Development Agency, eleven Georgian companies participated in the FRUIT LOGISTICA 2024 international exhibition held in Berlin, Federal Republic of Germany.
Deputy Director of Rural Development Agency Natalia Kharatishvili and Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the Republic of Germany Levan Izoria inspected the products presented at the Georgian stand.
"The Rural Development Agency implements projects and activities supporting farmers for all stages of the agricultural value chain; Among them, in the direction of promoting participation in international exhibitions, which is a good opportunity for the promotion of Georgian agricultural products and utilization of new markets", said Deputy Director of Rural Development Agency Natalia Kharatishvili.
According to the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the Republic of Germany, Levan Izoria, it is important for Georgian entrepreneurs to participate in one of the most important exhibitions in the field of fruit growing.
"St. This year, 11 Georgian companies are represented at the international exhibition of fruit growing in Berlin. I would like to emphasize that blueberries have a greater chance to enter the European market, the demand has also increased. It is a happy fact that there are many blueberry producing companies from different regions of Georgia represented at the exhibition", said the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the Federal Republic of Germany, Levan Izoria.
At the FRUIT LOGISTICA 2024 exhibition, companies producing blueberries, raspberries, nuts and spices, whose products fully meet EU standards, were presented.
The following companies will present their products at the Georgian stand: Agrolane LLC, Bluebird LLC, Golden Farms LLC, Kolkhuri Motzvi LLC, Ashki Agro LLC, Chidnouri LLC, Blue Valley LLC, Agritachi LLC, Green Valley LLC, FCO LLC, Dabi LLC.
FRUIT LOGISTICA is one of the largest international exhibitions in Europe and represents a large global platform for producers of fresh and dry fruits. The exhibition has more than 63,000 visitors every year. This year, 100 countries and about 2,600 local and international companies operating in the agricultural sector took part in the exhibition.