რძის გადამამუშავებელი საწარმო - ახალი მესხეთი
თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი რძის პროდუქტების საწარმო ასპინძის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტოლოშში, - „ახალი მესხეთი“, რომელიც სახელმწიფო პროგრამა „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში შეიქმნა.
საწარმო დღეში 12 ტონამდე ადგილობრივ ნატურალურ რძეს იბარებს გადასამუშავებლად და ევროპული სტანდარტების მიხედვით უშვებს ყველის პროდუქციას, რომელიც, მთელი საქართველოს მასშტაბით, სუპერმარკეტებში იყიდება. საწარმოს შემქმნელები, სამომავლოდ ექსპორტზე ორიენტირებასაც გეგმავენ.
საწარმოს პირველადი ინვესტიცია 120 000 აშშ დოლარს შეადგენს, საიდანაც 60 000 აშშ დოლარი „ახალმა მესხეთმა“ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში მიიღო. 2015 წელს კი, ბენეფიციარმა, დამატებით 140 000 აშშ დოლარის ოდენობის შეღავათიანი სესხი მიიღო, რითაც საწარმოო სიმძლავრეები გააფართოვა.

New Meskheti - The dairy factory in Aspindza Municipality
The dairy factory - “Akhali Meskheti” - in Aspindza Municipality, village Toloshi, equipped with modern standards, was created within the state program “preferential AgroCredit”. The enterprise obtains about 12 tons of milk daily for processing and produces cheese products according to European standards, which are sold in markets throughout Georgia. Founders of the enterprise plan to exports its products in future.
The initial investment of the enterprise amounts to 120 000 USD, out of which 60 000 USD was granted to “Akhali Meskheti” within the “preferential AgroProject”. In 2015, the beneficiary received additional 140 000 USD preferential loan and expanded the entrepreneurial productivity.