სოფლის განვითარების სააგენტო და ფონდი „სვისკონტაქტი“ თანამშრომლობის სფეროს აფართოებს
სოფლის განვითარების სააგენტოსა და  ფონდ „სვისკონტაქტ - საქართველოს“  შორის  მემორანდუმი გაფორმდა. ფონდი „სვისკონტაქტი“ სოფლის განვითარების სააგენტოსთან  „რეგიონებში მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარების პროექტის”  ფარგლებში   თანამშრომლობს. პროექტს Swisscontact, Mercy Corps და The Springfield Center-ის კონსორციუმი შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.
მემორანდუმს ხელი სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა გიორგი დარჩიამ და ფონდ „სვისკონტაქტ - საქართველოს“  წარმომადგენლობის დირექტორმა  რიჩარდ როუზმა მოაწერეს.
მემორანდუმი მიზნად ისახავს სააგენტოს პროგრამებსა და  პროექტებში არსებული და პოტენციური ბენეფიციარებისათვის დამატებითი მხარდაჭერის შეთავაზებას, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისა და ქალების  ჩართულობის ხელშეწყობას. მემორანდუმი ითვალისწინებს სააგენტოს შიდა (პროგრამული) სისტემების გაუმჯობესებისა და ახალი მექანიზმების დანერგვის შესაძლებლობის შექმნას.
აღნიშნული თანამშრომლობა მოიცავს სააგენტოში არსებული ფერმერთა ბაზის სტრუქტურიზაციას, ასევე, დაფარავს შემდეგ   სახელმწიფო პროგრამებს „მაღალმთიან დასახლებებში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობა", აგროდაზღვევა, „დანერგე მომავალი".
აღსანიშნავია, რომ სოფლის განვითარების სააგენტოსა და ფონდ „სვისკონტაქტს“ შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი პირველად 2022 წლის დეკემბერში გაფორმდა. აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში პროგრამაში „დანერგე მომავალი“ ქალთა მონაწილეობის გასაზრდელად განხორციელდა არაერთი აქტივობა, ჩატარდა შეხვედრები, სემინარები, ვორქშოპები.   სოფლის მეურნეობით დაინტერესებულ 500-მდე ქალს გაეწია კონსულტაცია, მათ შორის, 200-ზე მეტმა სასწავლო ტურში მიიღო მონაწილეობა. 2023 წელს პროექტმა  პროგრამის „დანერგე მომავალი“  ბენეფიციარ 40 ქალს  მიწის ლაბორატორიული ანალიზის საფასური აუნაზღაურა.
თანამშრომლობის ფარგლებში, სააგენტოს რეგიონული სამსახურის  200-ზე მეტ თანამშრომელს კომუნიკაციის უნარების გაუმჯობესების საკითხებზე ჩაუტარდა ტრენინგი.  2024 წელს, „რეგიონებში მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარების პროექტისა“ და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN WOMEN) თანამშრომლობით სოფლის  განვითარების სააგენტოსათვის გენდერული ინდიკატორები შეიმუშავა ამერიკელმა ექსპერტმა ნანდინი გუნევარდენამ.

The Rural Development Agency and the Swisscontact Foundation Expand Their Cooperation Scope
A memorandum has been signed between the Rural Development Agency and the foundation “Swisscontact - Georgia.” The Swisscontact Foundation is cooperating with the Rural Development Agency within the framework of the “SME Development Project in Regions.” The project is implemented by a consortium of Swisscontact, Mercy Corps, and The Springfield Center with the financial support of the Swiss Agency for Development and Cooperation.
4o
The memorandum was signed by the Director of the Rural Development Agency, Giorgi Darchia, and the Director of the Swisscontact Georgia representation, Richard Rose.
The memorandum aims to offer additional support to existing and potential beneficiaries of the agency’s programs and projects, including promoting the involvement of representatives of ethnic minorities and women. The memorandum also envisages the improvement of the agency's internal (program) systems and the creation of opportunities for the introduction of new mechanisms.
This cooperation includes the structuring of the existing farmer database in the agency and will also cover the following state programs: “Promotion of Entrepreneurial Activities in Mountainous Regions,” Agroinsurance, and “Plant the Future.”
It is noteworthy that the first cooperation memorandum between the Rural Development Agency and the Swisscontact Foundation was signed in December 2022. Within the framework of this cooperation, many activities were carried out to increase women's participation in the “Plant the Future” program, including meetings, seminars, and workshops. Consultations were provided to up to 500 women interested in agriculture, and more than 200 of them participated in study tours. In 2023, the project reimbursed the cost of soil laboratory analysis for 40 women beneficiaries of the “Plant the Future” program.
Within the framework of the cooperation, more than 200 employees of the agency's regional offices received training on communication skills. In 2024, in cooperation with the “SME Development Project in Regions” and the UN Women organization, gender indicators were developed for the Rural Development Agency by American expert Nandini Gunewardena.