აგროდაზღვევის პროგრამით მოსარგებლე ფერმერთა რაოდენობა, 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 40%-ით მეტია
გახშირებული სტიქიური მოვლენების გამო გაზრდილი სასოფლო-სამეურნეო რისკების პრევენციის მიზნით, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო მოუწოდებს ფერმერებს, დროულად ჩაერთონ აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში.
აპრილის თვის მონაცემებით, სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემული პოლისების რაოდენობა 7990-ს შეადგენს, რაც გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 40%-ით მეტია. დაზღვეულია 7,544 ჰა-ზე მეტი მიწის ფართობი, ხოლო დაზღვეული მოსავლის ღირებულება 74 მილიონ ლარს აღემატება.
აღსანიშნავია, რომ ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში განხორციელებული ცვლილებით, აგროდაზღვევის პროგრამა სამწლიანი გახდა მრავალწლოვანი კულტურების დაზღვევის შემთხვევაში.
ყველა სასოფლო-სამეურნეო კულტურაზე, გარდა ვაზისა, სახელმწიფოს მხრიდან პოლისის ღირებულების თანამონაწილეობა კვლავ 70%, ხოლო ვაზზე - 50% -ია. სადაზღვევო პოლისი ფარავს შემდეგ რისკებს: სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი, საშემოდგომო ყინვა.
დაზღვევას ექვემდებარება მხოლოდ ისეთ მიწის ნაკვეთზე მოყვანილი მოსავალი, რომელიც დარეგისტრირებულია სსიპ საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში. ბენეფიციარი, რომელსაც სურს, პროექტში ჩაერთოს, ვალდებულია დარეგისტრირდეს ფერმერთა რეესტრშიც.
აგროდაზღვევის პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია ყველა ფიზიკურ ან იურიდიულ პირს, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში, არაუმეტეს, 30 ჰა) ფართობის ჩათვლით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. აღნიშნული შეზღუდვა არ ვრცელდება სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის. სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის შემთხვევაში, სააგენტოს მიერ ერთ დამზღვევზე/მოსარგებლეზე გადასახდელი პრემიის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს 50 000 ლარს.
აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამა 2014 წლიდან ფუნქციონირებს. დღემდე, პროგრამის მიმდინარეობის 6 წლის განმავლობაში, ფერმერებისთვის ანაზღაურებულმა ზარალმა 38,252,017 ლარი შეადგინა.

Number of farmers benefiting from Agroinsurance program is 40% higher than in the same period of 2019
In order to prevent increased agricultural risks due to the natural disasters that became frequent, the Agricultural and Rural Development Agency is urging farmers to get involved in the state agricultural insurance program in a timely manner.
According to the data of April, the number of policies issued under the state agroinsurance program is 7990, which is 40% more than in the same period last year. The land area of more than 7,544 ha is insured, and the value of the insured crop exceeds 74 million GEL.
It is noteworthy that with the change in the anti-crisis plan, the agroinsurance program has become three-year in the case of perennial crop insurance.
For all agricultural crops, except vines, the state co-payment of the value of the policy is still 70%, and for vines, this value amounts 50%. The insurance policy covers the following risks: hail, floods, hurricanes, autumn frosts.
Only the crop harvested in the land registered with the LEPL National Agency of Public Registry is subject to insurance. The beneficiary who wants to be involved in the project is obliged to register in the register of farmers.
All individuals or legal entities who own, use or actually possess no more than 5 ha (in case of wheat crop insurance, not more than 30 ha) agricultural land can participate in the agroinsurance program. This restriction does not apply to agricultural cooperatives. In the case of an agricultural cooperative, the amount of the premium to be paid by the Agency to one insurer / beneficiary shall not exceed GEL 50,000.
The state agroinsurance program has been operating since 2014. To date, the compensation for damage to farmers over the past 6 years has amounted to GEL 38,252,017.