შიდა ქართლის რეგიონში ახალი სამაცივრე მეურნეობა შეიქმნა
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კარალეთში, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შექმნილი ახალი სამაცივრე მეურნეობა პროდუქციის მისაღებად მზადაა.
შპს ქულსერვისის თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილ საწარმოში, ჯამურად, 1,2 მლნ ლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, 600,000 ლარი გრანტია, ხოლო 300,000 ლარი - შეღავათიანი აგროკრედიტი. სამაცივრე მეურნეობაში 1,000 ტონა ხილის და ბოსტნეულის შენახვაა შესაძლებელი. საწარმოში სეზონურად 20-მდე ადგილობრივი დასაქმდება.
სამაცივრე მეურნეობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ გიორგი ხანიშვილმა, შიდა ქართლის რწმუნებულმა ვალერიან მჭედლიძემ და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ილია თამარაშვილმა დაათვალიერეს.
განვლილი წლების განმავლობაში, შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში, შემნახველი და სამაცივრე ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის, ჯამში, გაცემულია 180 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების 1,700-ზე მეტი სესხი, სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსებამ, დაახლოებით, 27 მლნ ლარი შეადგინა. შექმნილი ინფრასტრუქტურა უზრუნველყოფს ქართველი ფერმერების მიერ წარმოებული პროდუქციის მაღალი ხარისხით შენახვას და გადამუშავებას, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
სოფელ კარალეთში გაიხსნა კიდევ ერთი თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილი სამაცივრე მეურნეობა. მოგეხსენებათ, შიდა ქართლი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტის წარმოებით გამორჩეული რეგიონია. ახალი მეურნეობა საშუალებას მისცემს ფერმერებს, შეუფერხებლად დააბინაონ მოსავალი, - აღნიშნა შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა, ვალერიან მჭედლიძემ.
სოფლის განვითარების სააგენტოს საგრანტო პროგრამის ფარგლებში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, მხარდაჭერილია 45-მდე სამაცივრე და შემნახველი მეურნეობა; დაფინანსება, ჯამურად, 23 მლნ ლარს აღემატება. საგრანტო პროგრამის ფარგლებში შიდა ქართლის რეგიონში შეიქმნა 25 სამაცივრე და შემნახველი მეურნეობა; სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება, ჯამურად, 14 მლნ ლარზე მეტია.

A new refrigeration plant has been established in Shida Kartli region
In the village of Karaleti, Gori Municipality, a new refrigeration plantcreated with the financial supportof the state is ready to receive products.
Totally more than 1.2 million GEL was invested in the enterprise equipped with the modern standards of "Coolservice" Ltd., including GEL 600,000 grant, and GEL 300,000 - preferential agro-credit. 1,000 tons of fruits and vegetables can be stored in the refrigeration plant. Seasonally, enterprise will employ up to 20 locals.
Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, ShidaKartli Representative Valerian Mchedlidze and Director of the Rural Development AgencyIlia Tamarashvili visited the refrigeration plant.
In recent years, total of more than 1,700 loans worth more than GEL 180 million have been disbursed under the Preferential Agrocredit for the development of storage and refrigeration infrastructure, with the state co-financing approximately GEL 27 million. Created infrastructure ensures high quality storage and processing of products of Georgian farmers." -Said the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
"Another refrigeration plant equipped with modern technologies has been opened in the village of Karaleti. As you know, Shida Kartli is a region distinguished by the production of agricultural products. The new farm will allow farmers to settle the harvest without any problems, said Valerian Mchedlidze, Shida Kartli State Representative.
Up to 45 refrigeration and storage facilities are supported throughout the country under the Rural Development Agency; Total, exceeds 23 million GEL. 25 refrigeration and storage farms were established in Shida Kartli region within the framework of the Grant program; The total co-financing from the State is more than 14 million GEL.