აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში ჩართული ბენეფიციარებისთვის, სეტყვის შედეგად მიყენებული ზარალის ანაზღაურება დაიწყო
კახეთის რეგიონში, აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში ჩართული ბენეფიციარებისთვის სეტყვის შედეგად მიყენებული ზარალის ანაზღაურება დაიწყო. სადაზღვევო კომპანიები სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალის დათვლას უმოკლეს ვადაში დაასრულებენ, - განაცხადა სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს პროექტების საოპერაციო დეპარტამენტის უფროსმა, ნატალია ხარატიშვილმა, რომელიც კახეთის მხარის რწმუნებულთან, ირაკლი ქადაგიშვილთან და სადაზღვევო კომპანიის ალდაგი წარმომადგენლებთან ერთად, კახეთის რეგიონში სეტყვის შედეგად დაზარალებულ ფერმერებს შეხვდა და დაზიანებული სავარგულები დაათვალიერა.
სახელმწიფო აგროდაზღვევის პირობებს მუდმივად აუმჯობესებს, სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, აგროდაზღვევა მრავალწლოვანი კულტურებისთვის სამწლიანი გახდა. სახელმწიფო, ყველა კულტურაზე სადაზღვევო პოლისის 70%-ის, ხოლო ვაზზე - 50%-ის დაფინანსებას ახდენს, მოვუწოდებთ ფერმერებს, დაიჭირონ თადარიგი და დააზღვიონ საკუთარი მოსავალი, - განაცხადა ნატალია ხარატიშვილმა.
როგორც მხარის რმუნებულმა, ირაკლი ქადაგიშვილმა აღნიშნა, მიუხედავად იმისა, რომ სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემა ეფექტიანად ფუნქციონირებს, გამონაკლისები ხდება. დაზღვევის სიკეთე სწორედ იმაშია, რომ, ასეთი გამონაკლისის შემთხევევაში, ფერმერი არის დაცული.
ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ სანავარდოში, აკაკი მედულაშვილს, სეტყვის შედეგად, ყურძნის მოსავლის 95 % გაუნადგურდა. მევენახე ფერმერი სახელმწიფო აგროდაზღვევის ბენეფიციარია. მან, სადაზღვევო პოლისის შესაძენად, სახელმწიფოსგან 50 % თანადაფინანსება მიიღო. აკაკი მედულაშვილი ზარალის ანაზღაურების თანხას, 51,000 ლარზე მეტს, სადაზღვევო კომპანიისგან ალდაგი მიიღებს. 5 ჰა-მდე ფართობის დაზღვევისთვის ფერმერის მიერ გადახდილი თანხა 3103 ლარს, ხოლო სახელმწიფო სუბსიდიის ოდენობა 3103 ლარს შეადგენს.
აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში, არაუმეტეს, 30 ჰა) ფართობის ჩათვლით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი.
2020 წლის ივლისის თვის მონაცემებით, სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემული პოლისების რაოდენობა 15,422-ს შეადგენს, დაზღვეულია 15,000 ჰექტარზე მეტი მიწის ფართობი, რაც, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 24 %-ით მეტია. დაზღვეული მოსავლის ღირებულება 140 მლნ ლარს აღემატება.

Hailstorm Damage Compensation for the Beneficiaries Involved in the State Program of Agricultural Insurance
Payment of the hailstorm damage compensation started in Kakheti region to the beneficiaries involved in the state agro-insurance program. Insurance companies will complete the calculation of the damage caused by the disaster as soon as possible, stated Natalia Kharatishvili, Head of the Operations Department of the Agricultural and Rural Development Agency, who together with the State Attorney - Governor in the Kakheti Region, Irakli Kadagishvili and the representatives of the Aldagi Insurance Company met with the farmers affected as a result of the hail in the Kakheti region and inspected the damaged lands.
The state is constantly improving the conditions of agro-insurance, within the framework of the anti-crisis agriculture plan; the agro-insurance for perennial crops has been extended to three years. The state finances 70% of the insurance policy for all crops and 50% for vines. We call on farmers to take measures and insure their crops, - stated Natalia Kharatishvili.
As the State Attorney - Governor Irakli Kadagishvili noted, although the anti-hail system operates effectively, the failures sometimes take place. The insurance aims at protection of farmers from such failures.
In the village of Sanavardo of Kvareli Municipality, Akaki Medulashvili lost 95% of his grape harvest due to hail. The viticulturist farmer is a beneficiary of the state agro-insurance. He has received 50% co-financing from the state for purchase of an insurance policy. Akaki Medulashvili will be indemnified more than 51,000 GEL from Aldagi Insurance Company. The amount paid by the farmer for insurance of up to 5 hectares is 3,103 GEL and the amount of the state subsidy is also 3103 GEL.
Individuals or legal entities who own, use or actually own no more than 5 ha farming land (in the case of wheat crop insurance, no more than 30 ha) can involve in the state agro-insurance program.
As of July 2020, 15,422 policies have been issued under the state agro-insurance program, with more than 15,000 hectares of land insured, which is 24% more than in the same period last year. The cost of the insured crop exceeds 140 million GEL.