პროგრამა მოიცავდა მესაქონლეობის მიმართულებით სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის რძის გადამმუშავებელი ინფრასტრუქტურის მოწყობის თანადაფინანსებას.
პროგრამის ფარგლებში, მონაწილე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ვალდებულებას წარმოადგენდა რძის გადამმუშავებელი საწარმოს მოწყობისათვის საჭირო შენობის (საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი სანიტარულ-ჰიგიენურ პირობებთან შესაბამისი) არსებობა/აშენება, ხოლო რძის გადამმუშავებელი აღჭურვილობა გადაეცემოდა სახელმწიფოს მხრიდან გრანტის სახით (2019 წლიდან მაღალმთიან დასახლებებში მოქმედ კოოპერატივებს ღირებულების 95%-ად, არაუმეტეს 150 ათასი ლარის, ხოლო საქართველოს დანარჩენ ტერიტორიაზე ღირებულების 90%-ად).
დადგენილი პირობით კოოპერატივებს, პროგრამაში მონაწილეობისათვის, კოოპერატივის და/ან კოოპერატივის მეპაიეთა საკუთრებაში, უნდა ჰყოლოდათ არანაკლებ 50 სული ფური (მაღალმთიან დასახლებებში), ხოლო დანარჩენ ტერიტორიაზე, პირველი კომპონენტისათვის (რძის გამაციებელი დანადგარების მოცულობა 1,500 ლიტრი) - არანაკლებ 150 სული და მეორე კომპონენტისათვის (რძის გამაციებელი რეზერვუარების მოცულობა 3,000 ლიტრი) - არანაკლებ 300 სული.
2016-2021 წლებში პროგრამის ფარგლებში, 20 მუნიციპალიტეტში დაფინანსდა 30 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი. სახელმწიფოს ჯამურმა თანადაფინანსებამ შეადგინა 3,536,398 ლარი.

The program included the co-financing of establishing milk processing infrastructure for agricultural cooperatives in the field of cattle breeding.
Within the framework of the program, the obligation of the participating agricultural cooperative was the existence/construction of a building necessary for establishing a milk processing enterprise (in compliance with sanitary and hygienic conditions established by the legislation of Georgia), while the milk processing equipment was provided by the state in the form of a grant (from 2019, for cooperatives operating in high mountain settlements – 95% of the value, not exceeding 150 thousand GEL, and in the rest of the territory of Georgia – 90% of the value).
According to the established condition, in order to participate in the program, the cooperative and/or the cooperative’s shareholders had to own at least 50 heads of cattle (in high mountain settlements), while in the rest of the territory, for the first component (milk cooling equipment with a capacity of 1,500 liters) – at least 150 heads, and for the second component (milk cooling reservoirs with a capacity of 3,000 liters) – at least 300 heads.
In 2016–2021, within the framework of the program, 30 agricultural cooperatives were financed in 20 municipalities. The total state co-financing amounted to 3,536,398 GEL.