მიმდინარე წლის 9 სექტემბრიდან 25 ნოემბრის მდგომარეობით, სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულმა ხილის გადამმუშავებელმა  15 საწარმომ  34,000 ტონაზე მეტი არასტანდარტული ვაშლი ჩაიბარა. შედეგად, ფერმერებმა 10 მლნ ლარზე მეტის  შემოსავალი მიიღეს, სახელმწიფო სუბსიდია  შეადგენს დაახლოებით 3 მლნ ლარს აღემატება.
არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას იღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც  2025 წლის 15 დეკემბრამდე, მეხილეობის სფეროში დასაქმებული ფიზიკური პირებისგან 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 27 თეთრად შეისყიდიან; სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე  10 თეთრის  ოდენობის სუბსიდიას გასცემს.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტულ ვაშლს იბარებენ  ხილის გადამმუშავებელი საწარმოები შიდა ქართლის, კახეთის, სამცხე-ჯავახეთის, მცხეთა-მთიანეთის და რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთის  რეგიონში.

From September 9 to November 25 of the current year, 15 fruit processing enterprises involved in the state program accepted more than 34,000 tons of non-standard apples. As a result, farmers received income of more than 10 million GEL, the state subsidy amounts to approximately more than 3 million GEL.
Within the framework of the program to promote the sale of non-standard apple crops, in case of the purchase of non-standard apples, state subsidies are received by fruit processing companies that purchase 1 kg of non-standard apples from individuals employed in the fruit growing sector for at least 27 tetri by December 15, 2025; the Rural Development Agency will provide a subsidy of 10 tetri per kg of non-standard apples.
Within the framework of the state program, non-standard apples are collected by fruit processing enterprises in Shida Kartli, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti and Racha-Lechkhumi in the Lower Svaneti region.
In order to ensure the organized collection of non-standard apples, a coordination headquarters is functioning by decision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.