თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაციის ვადა 16 მაისის ჩათვლით გაგრძელდა
მეთხილე ფერმერებმა, თხილის წარმოების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად, ბაღების რეგისტრაცია  2025 წლის 16 მაისის ჩათვლით უნდა მოახდინონ.
სახელმწიფო პროგრამაში ჩართვის მსურველებმა სოფლის განვითარების სააგენტოს რეგიონულ სამსახურებს უნდა მიმართონ.
თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაციის პროცედურის გავლა აუცილებელია იმ შემთხვევაშიც, თუ ფერმერს თხილის ბაღი კადასტრში გასულ წლებში დარეგისტრირებული ჰქონდა.
თხილის წარმოების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამით სარგებლობა შეუძლია საქართველოს მოქალაქე  ფიზიკურ პირს, რომელსაც   საკუთრებაში ან/და თანასაკუთრებაში ან/და სარგებლობაში ან/და ფაქტობრივ მფლობელობაში უნდა გააჩნდეს თხილის ბაღი, ჯამურად, არანაკლებ  0.2 ჰა არაუმეტეს 3 ჰა.  სუბსიდიის მოცულობა განისაზღვრება 500 ლარით  1 ჰა თხილის ბაღზე გადაანგარიშებით.
პროგრამაში ჩართულ პირებზე სუბსიდია გაიცემა ლიბერთი ბანკის  აგრობარათზე შესაბამისი ქულების დარიცხვით. ქულების დარიცხვა მიმდინარეობს ეტაპობრივად.  სპეციალიზებულ აგრომაღაზიებში დარიცხული  ქულების გამოყენების ბოლო ვადაა 2025 წლის 31 აგვისტო.

The deadline for registering orchards in the hazelnut cadastre has been extended until May 16
Hazelnut farmers must register their orchards in the cadastre by May 16, 2025, in order to participate in the state program for the promotion of hazelnut production.
Those wishing to join the state program should contact the regional offices of the Rural Development Agency.
It is mandatory to go through the registration procedure in the hazelnut cadastre even if the farmer has already registered their hazelnut orchard in previous years.
Georgian citizens who are natural persons and own a hazelnut orchard—either fully or jointly, or who possess or factually control such an orchard—can benefit from the state program for the promotion of hazelnut production, provided the orchard covers a total area of no less than 0.2 ha and no more than 3 ha.
The amount of the subsidy is determined as 500 GEL per hectare of hazelnut orchard.
Subsidies for program participants are issued via Liberty Bank’s AgroCard in the form of points. The points are credited in stages. The final deadline for using the credited points in specialized agro stores is August 31, 2025.