მერძევეობის დარგის მოდერნიზაციის და ბაზარზე წვდომის პროგრამა
პროგრამაში განაცხადების მიღება განახლდება 2024 წლის 16 ივლისის 12:00 საათიდან. განაცხადები მიიღება ბიუჯეტის ამოწურვამდე.
პროგრამა ითვალისწინებს მერძევეობის მიმართულებით ძირითადი საშუალებების შეძენის/შექმნის და სადაზღვევო პრემიის თანადაფინანსებას.
პროგრამის ფარგლებში დაფინანსდება, როგორც ახალი საქმიანობის დაწყება, ასევე არსებულის გაფართოება/მოდერნიზება შემდეგი მიმართულებით/მიზნობრიობით:
• რძის პირველადი წარმოება - შენობა-ნაგებობისა (პირუტყვის სადგომი) და ფერმის მოწყობისთვის საჭირო მცირე აღჭურვილობის თანადაფინანსება, ასევე მზის ელექტრო სადგურის დამონტაჟება არაუმეტეს 5 კვტ სიმძლავრე, იმ პირობით რომ მზის პანელების შეძენა/მონტაჟის ღირებულება არ უნდა აღემატებოდეს პროექტის ჯამური ღირებულების 50%-ს);
• ვეტერინარია და ხელოვნური განაყოფიერება-ვეტერინარული საქმიანობისა  და ხელოვნური განაყოფიერებისთვის  საჭირო ინვენტარის და აღჭურვილობის შეძენა;
• ალტერნატიული საქმიანობები ახალგაზრდებისთვის (კაცები 18-35 წელი, ხოლო ქალები 18-40 წლის ჩათვლით, შესაბამისი მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი  მაცხოვრებელი) - არაუმეტეს 100 კვ.მ სათბურის მოწყობის თანადაფინანსება;
პროგრამის ფარგლებში, არსებული ბიზნეს საქმიანობის დაფინანსება მოხდება შემდეგი მიმართულებებით:
• რძის შემგროვებელი პუნქტი - სპეციალური სატრანსპორტო საშუალებების, მანქანა-დანადგარებისა და არსებული შენობა-ნაგებობის მოდერნიზება/რემონტის თანადაფინანსება; სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტის/სისტემის დანერგვა.
• რძის გადამამუშავებელი საწარმო (საშუალო ზომის) - სპეციალური სატრანსპორტო საშუალებების, მანქანა-დანადგარებისა და არსებული შენობა-ნაგებობის მოდერნიზება/რემონტის თანადაფინანსება.სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტის/სისტემის დანერგვა.
• რძის შემგროვებელი პუნქტი საზაფხულო საძოვრებზე-მანქანა-დანადგარებისა და არსებული შენობა-ნაგებობის მოდერნიზება/რემონტის თანადაფინანსება, ასევე მობილური მზის ელექტრო სადგურის მოწყობა (აუცილებელი პირობაა იქნება მზის პანელების მონტაჟი განხორციელდეს საზაფხულო საძოვრებზე).
• რძის გადამამუშავებელი საწარმო (მცირე  ზომის) - მანქანა-დანადგარებისა და არსებული შენობა-ნაგებობის მოდერნიზება/რემონტის თანადაფინანსება.სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტის/სისტემის დანერგვა.

State Programme of Dairy Modernization and Market Access (DiMMA)
Receiving applications for the program will resume from 12:00 on July 16, 2024. Applications will be accepted until the budget is over.
The program envisages the co-financing in the field of dairy industry of purchase/creation of fixed assets and insurance expenses.
Within the framework of the program, both the start of new activities and the expansion/modernization of existing ones will be financed in the following direction/purpose:
• Primary milk production - co-financing of small equipment required for building (cattle stall) and farm arrangement, as well as installation of a solar power station with a capacity of no more than 5 kW, provided that the cost of purchasing/installing solar panels should not exceed 50% of the total cost of the project) ;
• Veterinary medicine and artificial insemination - purchase of inventory and equipment necessary for veterinary activities and artificial insemination;
• Alternative activities for young people (men 18-35 years old, and women 18-40 years inclusive, local residents of the respective municipality) - co-financing of a greenhouse of no more than 100 square meters;
Within the framework of the program, existing business activities will be financed in the following directions:
• Milk collection point - co-financing of modernization/repair of special vehicles, machines and existing buildings; Implementation of international food safety standard/system.
• Milk processing enterprise (medium size) - co-financing of modernization/repair of special vehicles, machines and existing buildings. Implementation of international food safety standard/system.
• Co-financing of the milk collection point on the summer pastures-machine-equipment and the modernization/repair of the existing building-structure, as well as the arrangement of a mobile solar power station (a necessary condition will be the installation of solar panels on the summer pastures).
• Milk processing enterprise (small size) - co-financing of modernization/repair of machinery and existing buildings. Introduction of international food safety standard/system.