სოფლის განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში სასტუმრო ამოქმედდა
ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, სოფლის განვითარების სააგენტოს საგრანტო პროექტის ფარგლებში, ლაგოდეხში კიდევ ერთი წარმატებული ბიზნესი შეიქმნა; 30 სტუმარზე გათვლილი სასტუმროს კომპლექსი 10 ხის კოტეჯს მოიცავს. სოფლის განვითარების პროგრამის თანადაფინანსება 170,000 ლარს შეადგენს, ბენეფიციარის წილი კი, 50,000 ლარზე მეტია; ახალ სასტუმროში 17 ადამიანი დასაქმდა, - აღნიშნა სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტების მართვისა და ტექნიკური დახმარების დეპარტამენტის უფროსმა, თორნიკე კაპანაძემ, რომელიც ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ რაჭისუბანში, გაეროს განვითარების პროგრამის სოფლის განვითარების გაუმჯობესება საქართველოში კოორდინატორ გიორგი ციმინტიასთან ერთად იმყოფებოდა.
გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) სოფლის განვითარების გაუმჯობესება საქართველოში კოორდინატორ გიორგი ციმინტიას განცხადებით, ევროკავშირი და გაეროს განვითარების პროგრამა საქართველოში სოფლის განვითარებას უჭერს მხარს. მხარდაჭერის ერთ-ერთი ნაწილია ჩვენი საგრანტო პროგრამა, რომლის ფარგლებში 9 მლნ-ზე მეტი ლარის საგრანტო დაფინანსებაა გათვალისწინებული ადგილობრივი არასასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის განვითარებისათვის.
სოფლის განვითარების პროგრამა ქედას, ხულოს, ბორჯომის, ახალქალაქის, თეთრიწყაროს, ყაზბეგის, ლაგოდეხისა და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტებში ხორციელდება.
სოფლის განვითარების პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებულია 58 პროექტი, ინვესტიციის ჯამური ღირებულება 8.7 მლნ ლარს აჭარბებს, თანადაფინანსება 6 მილიონ ლარზე მეტია.
სოფლის განვითარების პროგრამას სოფლის განვითარების სააგენტო (RDA) ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) ფარგლებში ახორციელებს.

Hotel launched in Lagodekhi Municipality with the support of the Rural Development Program
With the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP), another successful business has been established in Lagodekhi within the framework of a grant project of the Rural Development Agency. The hotel complex for 30 guests includes 10 wooden cottages. The co-financing of the Rural Development Program is 170,000 GEL, while the beneficiary's share is more than 50,000 GEL; the new hotel employs 17 people,” - said Tornike Kapanadze, Head of the Project Management and Technical Assistance Department of the Rural Development Agency, who visited the village of Rachisubani, Lagodekhi municipality with Giorgi Tsimintia, Coordinator of the UNDP Improvement in Rural Development in Georgia.
According to Giorgi Tsimintia, Coordinator of the UNDP Improvement in Rural Development in Georgia, the European Union and the United Nations Development Program (UNDP) support rural development in Georgia. One part of this support is our grant program, which provides more than GEL 9 million grant funding for the development of local non-agricultural activities.
The Rural Development Program is implemented in Keda, Khulo, Borjomi, Akhalkalaki, Tetritskaro, Kazbegi, Lagodekhi and Dedoplistskaro municipalities.
58 projects have been funded under the Rural Development Program; the total cost of the investment exceeds 8.7 million GEL, the co-financing is more than 6 million GEL.
The Rural Development Program is implemented by the Rural Development Agency (RDA) with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) under the European Neighborhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD).