აღნიშნული მიმართულებით სესხების გაცემის მიზანი ფერმერებისათვის ერთწლოვანი კულტურების მოყვანისას  საბრუნავი საშუალებების ხარჯი  შემცირება და  მეტი ხარისხიანი აგროპროდუქტის წარმოების ხელშეწყობაა.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში გაცემული სესხების მიზნობრიობა მოიცავდა: ერთწლოვანი კულტურების სათესი და სარგავი მასალის, პესტიციდების, ორგანული და მინერალური სასუქების, მცენარეთა დაცვის ბიოლოგიური საშუალებების, ტექნიკის საწვავ-საცხები მასალების შეძენაზე, ასევე, მუშახელისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაქირავებაზე გაწეული ხარჯების დაფინანსებას.
სოფლის განვითარების  სააგენტო  გაცემული სესხის 12 თვის პროცენტის თანადაფინანსებას ახორციელებს.  სესხის წლიური საპროცენტო განაკვეთის მაქსიმალური ოდენობა 18%-ით არის დადგენილი, საიდანაც ნახევარს, წლიურ 9%-ს, სახელმწიფო აფინანსებს.   პროექტის ფარგლებში, ერთ ბენეფიციარზე გაცემული სესხის თანხა  5,000 ლარიდან 100, 000 ლარის ჩათვლით იყო განსაზღვრული.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ერთწლოვანი კულტურების დაფინანსების ქვეკომპონენტის ფარგლებში, საფინანსო ინსტიტუტები სესხებს  მიმდინარე წლის 22 მარტიდან 2022 წლის 31 ოქტომბრის ჩათვლით გაიცა.

The purpose of providing loans in the mentioned direction is to reduce the cost of working capital for farmers in growing annual crops and to promote the production of more quality agricultural products.
The objectives of the loans granted within the framework of the "Preferential Agrocredit" project included: financing the expenses incurred on the purchase of sowing and planting material of one-year crops, pesticides, organic and mineral fertilizers, biological means of plant protection, fuel and lubricants for machinery, as well as the hiring of labor and agricultural machinery.
The Rural Development Agency co-finances the 12-month interest of the given loan. The maximum amount of the loan's annual interest rate is set at 18%, half of which, 9% per annum, is financed by the state. Within the framework of the project, the amount of loan granted per beneficiary was determined from 5,000 GEL to 100,000 GEL inclusive.
Within the framework of sub-component of one-year crops financing of "concessional agro credit", financial institutions granted loans from March 22 of the current year to October 31, 2022.