საქართველოს მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით მსხვილფეხა მეცხოველეობის განვითარებისათვის სახელმწიფო პროგრამა განხორციელდება, რომელიც ხელს შეუწყობს ქვეყანაში თანამედროვე სტანდარტების მსხვილფეხა მეცხოველეობის მიმართულების ფერმების ჩამოყალიბებას და ფუნქციონირებას. მეცხოველე ფერმერებისთვის, იქმნება ბიზნესის გაფართოების და სრულყოფის შესაძლებლობები. კერძო სექტორს შესაძლებლობა ექნება შეიძინოს მაღალპროდუქტიული ჯიშები და განახორციელოს ფერმების სათანადო აღჭურვა-მოდერნიზაცია.
პროგრამის განხორციელება ხელს შეუწყობს თანამედროვე სტანდარტების დანერგვას, რითაც უზრუნველყოფილი იქნება ცხოველთა ჯანმრთელობის, წარმოების ჰიგიენისა და სურსათის უვნებლობის მოთხოვნების დაკმაყოფილება. პროგრამის ფარგლებში შემუშავებულია ფერმის აშენების, რეკონსტრუქციისა და აღჭურვისთვის შესაბამისი მოთხოვნები, რომელიც გულისხმობს ფერმაში საწარმოო პროცესების მექანიზაციისა და ავტომატიზაციისთვის საჭირო დანადგარ-მოწყობილობებით აღჭურვას.
აღნიშნულის ფარგლებში, შეღავათიანი აგროკრედიტს სამი ახალი ქვეკომპონენტი დაემატება: ა) მაღალპროდუქტიული მერძეული, მეხორცული, კომბინირებული მიმართულების და სანაშენე ფერმის დაფინანსებისთვის;  ბ) სასუქი მსხვილფეხა პირუტყვის სადგომის მოწყობის დაფინანსებისათვის; გ) მსხვილფეხა პირუტყვის მცირე ფერმერული მეურნეობების დაფინანსებისათვის.
აღსანიშნავია, რომ მაღალპროდუქტიული მსხვილი ფერმების მოწყობისათვის გათვალისწინებულია 5 მლნ. ლარამდე სესხის პროცენტის დაფინანსება 11% ოდენობით, 7 წლის განმავლობაში.
სასუქი მსხვილფეხა პირუტყვის სადგომის მოწყობისათვის ჩნდება კომპონენტი, რომლითაც შესაძლებელი იქნება 1 მლნ. ლარამდე სესხის აღება, რომლის პროცენტის დაფინანსება განხორციელდება 11% ოდენობით, 4 წლის განმავლობაში.
ასევე, რძის მწარმოებელი მცირე ფერმერული მეურნეობისათვის გათვალისწინებული იქნება საგრანტო კომპონენტი, 40 ათას ლარამდე და დამატებით 250 ათას ლარამდე სესხის პროცენტის დაფინანსება 11% ოდენობით, 4 წლის განმავლობაში.
დეტალური ინფორმაცია:
ა) მაღალპროდუქტიული მერძეული, მეხორცული, კომბინირებული მიმართულების და სანაშენე ფერმის მოწყობა
• პროგრამის პირველი მიმართულებისთვის სახელმწიფო თანადაფინანსებაა,  სესხის პროცენტის სუბსიდირება 11%. სესხის მაქსიმალური რაოდენობა თითო ფერმაზე შეადგენს 5 000 000 ლარს, სესხის პროცენტის თანადაფინანსების ხანგრძლივობაა არაუმეტეს 7 წელი.
• დახმარების პაკეტი განკუთვნილია 25 სული (ფური) და მეტი, როგორც მერძეული, ასევე მეხორცული, კომბინირებული მიმართულების და სანაშენე ფერმის აშენება რეკონსტრუქცია/აღჭურვისთვის, ცოცხალი  მსხვილფეხა სანაშენე პირუტყვის შესაძენად, საკვებწარმოებისთვის საჭირო ტექნიკის შესაძენად, ფერმის მართვის ელექტრონული სისტემის შეძენა-დანერგვისათვის, რძის გამაციებელი ავზის შეძენისთვის,  ჭაბურღილის ან/და შესაბამისი წყალმომარაგების სისტემის მოსაწყობად,
ბ) სასუქი მსხვილფეხა პირუტყვის სადგომის მოწყობა
• პროგრამის მეორე მიმართულებისთვის  სახელმწიფო თანადაფინანსებაა,  სესხის პროცენტის სუბსიდირება 11%. სესხის მაქსიმალური რაოდენობა თითო ფერმაზე შეადგენს 1 000 000 ლარს, სესხის პროცენტის თანადაფინანსების ხანგრძლივობაა არაუმეტეს 4 წელი.
• დახმარების პაკეტი განკუთვნილია 100 სული და მეტი, მსხვილფეხა პირუტყვის სასუქი სულადობისთვის  ფერმის აშენება - სადგომის მოწყობა, რეკონსტრუქცია/აღჭურვა, საკვებწარმოებისთვის საჭირო ტექნიკის შეძენა, ჭაბურღილის ან/და შესაბამისი წყალმომარაგების სისტემის მოწყობა.
გ) მსხვილფეხა პირუტყვის მცირე ფერმერული მეურნეობების მოწყობა
• პროგრამის მესამე მიმართულება მოიცავს მცირე ფერმერული მეურნეობისათვის როგორც საგრანტო, ასევე საკრედიტო შესაძლებლობას. გრანტი არაუმეტეს 40 000 ლარი.   სესხის მაქსიმალური რაოდენობა თითო ფერმაზე შეადგენს 250 000 ლარს, სესხის პროცენტის სუბსიდირება 11%. სესხის პროცენტის თანადაფინანსების ხანგრძლივობაა არაუმეტეს 4 წელი.
• დახმარების პაკეტი განკუთვნილია არაუმეტეს 25 მეწველი ფურისთვის  ფერმის აშენება რეკონსტრუქცია/აღჭურვა, რძის პირველადი დამუშავებისთვის საჭირო აღჭურვილობის შეძენა.

According to the decision made at the meeting of the Government of Georgia, for the development of cattle breeding will be implemented a state program, which will support establishment and functioning of modern standard cattle breeding farms in the country. For livestock farmers, opportunities for business expansion and perfection are created. The private sector will have the opportunity to buy high-productive species and to implement proper equipment-modernization of farms.
Implementation of the program will support to the introduction of modern standards, thus ensuring the satisfaction of animal health, production hygiene and food safety requirements. Within the framework of the program, appropriate requirements for construction, reconstruction and equipping of the farm have been developed, which means equipping of the farm with necessary equipment for mechanization and automation of production processes.
Within the framework of the mentioned, to the preferential agro-credit will be added three new sub-components: a) for financing highly productive milky, meaty, combined direction and breeding farms; b) Fertilizer for financing the arrangement of cattle stalls; c) for financing of small cattle farms.
Should be noted, that for arrangement of high-productive large farms is considered financing of the loan interest up to 5 million Gel in the amount of 11%, during 7 year.
For financing of the arrangement of cattle stalls appears the component, through which will be able to get a loan up to 1 million Gel, financing of interest of which will be implemented with 11%, during 4 years.
Also, milk producer for small farming will be considered a grant component, up to 40 thousand Gel and in addition financing of the loan interest up to 250 thousand Gel with 11% during 4 years.
Detailed information:
a) Arrangement of highly productive milky, meaty, combined direction and breeding farms
- For the first direction of the program is the state co-financing, subsidizing of loan interest 11%. Maximum amount of loan for per farm is 5 000 000 Gel, co-financing duration of the loan interest is not more than 7 years.
- The aid package is intended for 25 pieces (cows) and more, both milky and meaty, construction of a combined direction and breeding farm for reconstruction/equipment, purchase of live cattle for breeding, purchase of necessary machinery for feed production, purchase and implementation of electronic farm management system, purchase of milk cooling tank, to arrange a well and/or a corresponding water supply system,
b) Arrangement of stall for cattle
- For the second direction of the program is a state co-financing, subsidizing of loan interest 11%. Maximum amount of loan for per farm is 1 000 000 Gel, co-financing duration of the loan interest is not more than 4 years.
- The aid package is intended for 100 pieces and more, building a farm for cattle manure- arrangement of stall, reconstruction/equipping, purchase of necessary equipment for food production, arrangement of a well and/or appropriate water supply system.
c) Arrangement of small cattle farms
- The third direction of the program includes both grant and credit opportunities for small farms. Grant not more than 40 000 Gel. Maximum amount of loan for per farm is 250 000 Gel, subsidizing of loan interest 11%. co-financing duration of the loan interest is not more than 4 year.
- The aid package is intended for building, reconstruction/equipping of the farm for not more than 25 milky cows, purchase of necessary equipment for primary production of milk.