„ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში ფერმერმა სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა შეიძინა
ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში, აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ბენეფიციარმა შალვა ბოსიკაშვილმა, მარნეულის რაიონის სოფელ შაუმიანში 3 ჰა მიწის ფართობზე არსებული მეურნეობისთვის, ახალი ტრაქტორისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესაძენად 14 720 ლარის ოდენობის დაფინანსება მიიღო. შალვა ბოსიკაშვილს 3 ჰა მიწის ფართობზე მაყვლის ბაღი აქვს გაშენებული. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს საგრანტო პროექტის მენეჯერმა თორნიკე კაპანაძემ, ადგილობრივი თვითმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად ადგილზე ფერმერის მიერ შეძენილი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა-აღჭურვილობა დაათვალიერა.
აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამას სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაციის, ბაზარზე წვდომის და მოქნილობის პროექტის (AMMAR) მხარდაჭერით ახორციელებს. პროგრამას სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდი (IFAD) და გლობალური გარემოს დაცვის ფონდი (GEF) აფინანსებს. პროგრამით გათვალისწინებული სააგენტოს თანადაფინანსება შეადგენს წარმოდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულების 40% -ს, ხოლო ბენეფიციარის თანამონაწილეობა - 60% -ს.
აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ბენეფიციარებისთვის თანადაფინანსება გაიცემა ორი კომპონენტის მიმართულებით:
პირველადი წარმოების კომპონენტი - ინდივიდუალური ფერმერების, საქართველოში რეგისტრირებული კომერციული იურიდიული პირების და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების დაფინანსება.
გადამამუშავებელი საწარმოების კომპონენტი - მოქმედი გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების დაფინანსება.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო აწარმოე საქართველოში - ბიზნესის ფარგლებში, ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას და სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

A Farmer Has Purchased an Agricultural Equipment within the United AgroProject
Within the frameworks of United AgroProject Shalva Bosikashvili, a beneficiary of the Agroproduction Promotion Program received the financing in the amount of 14 720 GEL to purchase a new tractor and agricultural equipment for the 3 hectare farming area located in village Shaumiani, Marneuli region. Slava Bosikashvili has a blackberry garden on the 3 hectare-area. Grant Project Manager of Agricultural Project Management Agency Tornike Kapanadze, together with the representatives local governance examined the agricultural equipment purchased by the farmer on place.
Agroproduction Promotion Program is implemented by the Agricultural Project Management Agency with the assistance of Agricultural Modernization, Market Access and Flexibility Project (AMMAR). The program is financed by International Fund for Agriculture Development (IFAD) and Global Environmental Protection Foundation (GEF). Co-financing of the agency envisaged by the project amounts 40 % of the total sum of the project and the participation of the beneficiary amounts 60%.
Co-financing for the beneficiary of Agroproduction Promotion Program is issued according to two components:
Primary production component - financing of individual farmers, commercial legal entities registered in Georgia and agricultural cooperatives.
Component of processing enterprises - financing of active processing and savings enterprises and agricultural cooperatives.
United AgroProject is implemented by the Agricultural Project Management Agency within the frameworks of Produce in Georgia-Business. It is envisaged for long-term development and aims to create the environment that ensures increase of competitiveness in agriculture, stable growth of high quality products and introduction of international standards of food safety.