ქვემო ქართლის რეგიონში მესაქონლეობის ფერმა ამოქმედდა
გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ კუმისში თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი მეცხოველეობის ფერმა ნიბა 2008 სახელმწიფოს დახმარებით, ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში აშენდა. ფერმის ასაშენებლად ჯამურად 1,054,000 ლარამდე ინვესტიცია განხორციელდა, აქედან 854,000 ლარი ბენეფიციარმა შეღავათიანი აგროკრედიტით მიიღო, ხოლო დარჩენილი თანხა საკუთარი დანაზოგია. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს დირექტორმა პაატა შეყელაძემ, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად მოინახულა ფერმა და საწარმოო პროცესს გაეცნო.
ფერმა დღეში 3 ტონა რძეს აწარმოებს, პროდუქციის რეალიზაცია გათვლილია ადგილობრივ ბაზარზე. ნიბა 2008-ში მუდმივად 5 ადგილობრივი მაცხოვრებელია დასაქმებული, ხოლო სეზონურად ემატება 10 ადამიანი. აღსანიშნავია, რომ კომპანია სახელმწიფოს მხარდაჭერით გეგმავს HACCP-ის გადამამუშავებელი წარმოების საერთაშორისო სერტიფიკატი აიღოს. სახელმწიფოს დახმარებით, ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში, 190 ახალი საწარმო დაფინანსდა, საიდანაც, სახელმწიფოს ფინანსურმა მხარდაჭერამ მეწარმეებს დამატებითი ბიძგი მისცა, წარმოების განვითარება-გაფართოებისთვის. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Cattle Farm has been Launched in Kvemo Kartli Region
Livestock Farm Niba 2008 equipped in compliance with modern standards was built in Village Kumisi, in Gardabani municipality within the framework of the United AgroProject. In total up to GEL 1,054,000 was invested in the construction of the farm, wherefrom GEL 854,000 was issued to the beneficiaries on preferential agro credit terms and the remaining amount was their savings.
Paata Shekeladze, Director of the Agriculture Projects Management Agency of the Ministry of Environment Protection and Agriculture, together with the local self-government representatives visited the farm and get acquainted with the production process. The farm produces 3 tons of milk per day. The product is intended to be realized on the local market. 5 local residents are constantly employed at Niba 2008, and 10 people are added seasonally. It should be mentioned that the company plans to obtain HACCPs international certificate for processing production, through the States support.
Through the states assistance, 190 new enterprises were financed in the framework of the Uniform Agro Project, from which 24 enterprises were opened in Kvemo Kartli region.
The financial support from the State has encouraged the entrepreneurs to develop and expand their production. The Agricultural Projects Management Agency carries out the United Agro Project, which is envisaged for long-term development and aims to create an environment that will promote the increase of competitiveness in agriculture, stable growth of high quality products, introduction of international standards of food safety.