კახეთის რეგიონში აგროდაზღვევის პროგრამით მოსარგებლე ფერმერებს მიყენებული ზარალი აუნაზღაურდებათ
კახეთის რეგიონში სეტყვის შედეგად მიყენებული ზარალი აგროდაზღვევის პროექტში ჩართულ ბენეფიციარებს აუნაზღაურდებათ.
ამ ეტაპზე, შემოსულია 1200-ზე მეტი შეტყობინება; ზარალის დათვლა აქტიურად მიმდინარეობს. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს პროექტების საოპერაციო დეპარტამენტის უფროსმა ნატალია ხარატიშვილი, ყვარლის მუნიციპალიტეტის მერთან როსტომ სესიაშვილთან და სადაზღვევო კომპანია ალფას წარმომადგენლებთან ერთად ყვარლის მუნიციპალიტეტში დაზარალებულ სულიკო გეზელიშვილს შეხვდა და სეტყვის შედეგად დაზიანებული ვენახი დაათვალიერა. სოფელ ჭიკაანის მკვიდრს, სულიკო გეზელიშვილს სეტყვის შედეგად გაუნადგურდა მოსავლის 50%.
სადაზღვევო კომპანია ალფა აღნიშნულ ბენეფიციარს აუნაზღაურებს 12,000 ლარს. ბენეფიციარმა სადაზღვევო პოლისის შესაძენად სახელმწიფოსგან 50% თანადაფინანსება მიიღო და მისმა გადახდილმა თანხამ 2 ჰა ფართობის დაზღვევისთვის 1,275 ლარი შეადგინა. მიმდინარე წელს აგროდაზღვევის პროგრამაში სახელმწიფოს მხრიდან სადაზღვევო პოლისის შესყიდვაზე თანამონაწილეობა ყველა კულტურაზე 70%, ხოლო ვაზზე 50%-ია.
აგროდაზღვევის პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს ფიზიკურმა ან იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საკუთრებაში, სარგებლობაში ან ფაქტობრივ მფლობელობაში გააჩნია არაუმეტეს 5 ჰა (ხორბლის მოსავლის დაზღვევის შემთხვევაში, არაუმეტეს, 30 ჰა) ფართობის ჩათვლით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. ასევე, ნებისმიერ იმ ბენეფიციარს, რომელიც ფლობს უფრო მეტ მიწის ფართობს, 5 ჰექტარი მიწის ნაკვეთის დაზღვევისას, შეუძლია სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება მიიღოს.
2019 წლის ივნისის თვის დასაწყისის მონაცემებით, საქართველოს მასშტაბით, აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში გაცემულია 11,173 პოლისი; პროგრამაში ჩართულია 5,898 ბენეფიციარი; სახელმწიფოს მხრიდან სადაზღვევო პრემიის სუბსიდიის თანხამ 4,554,318 ლარი შეადგინა. დაზღვეულია 11,520 ჰა ფართობი მიწის ნაკვეთი, ხოლო მოსავლის ღირებულება, ჯამში 104,865,702 ლარია.

The caused damage will be reimbursed to Farmers of Kakheti region benefiting from the Agroinsurance Program
The damage incurred to Kakheti region by the hail will be reimbursed to the beneficiaries benefiting from the Agroinsurance Program.
Over 1200 reports are received at this stage. Damages are being actively calculated. Mrs. Natalia Kharatishvili, the Head of Operational Department of the Agricultural Project Management Agency,together with Mr. Rostom Sesiashvili, the Mayor of Kvareli municipality and representatives of the Insurance Company Alfa met with injured Suliko Gezelishvili and inspected the vineyard affected by the hail. As a result of hail, 50% of crops of Mr. Suliko Gezelishvili, the resident of the Tchikaani village, were destroyed.
Insurance company Alfa will reimburse 12,000 GEL to the said beneficiary. For purchase of insurance policy the beneficiary got 50% of co-financing from state and sum paid by him for insurance of 2 ha area amounted to 1,275 GEL. This year, a share of government in purchasing an insurance policy is 70% for all crops and 50% - for vine. A natural person or a legal entity may participate in the agro-insurance project provided that they possess, use or factually own no more than 5 ha of agricultural land (for wheat crops no more than 30 ha). Also, any beneficiaries owning more areas of agricultural lands, when insuring 5 ha, may enjoy governmental co-financing.
According to data of June 2019, in Georgia 11,173 policies were issued under the agro-insurance project; 5,898 beneficiaries were included in the project; a governmental subsidy of the insurance premium amounted to 4,554,318 GEL. The land of 11,520 ha in total was insured and a cost of the crops was 104,865,702 GEL.
The Governments financial support gave an additional stimulus to entrepreneurs to develop and extend their production. The Agriculture Project Management Agency is implementing a unified agro-project that is designed for long-term development and aims at establishing an environment that will promote competitiveness in the industry, stable growth of quality production and introduction of international standards of food safety.