პროგრამას "ქართული ჩაი" წალენჯიხის რაიონის სოფლებში გაეცნენ
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის პროგრამის ქართული ჩაი ანხორციელებს.
დღეს, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს პროექტების მხარდაჭერისა და განვითარების უფროსმა მიხეილ კუჭავა,პროგრამის ქართული ჩაი მენეჯერმა ლევან უროტაძე და სამეგრელო-ზემო სვანეთის პროექტების კოორდინირების სამსახურის უფროსს დათო კოდუა წალანჯიხის რაიონის სოფელ ეწერას ესტუმრნენ და ჩაის სარეაბილიტაციო ნაკვეთები მოინახულეს. სოფელ ეწერაში პროგრამის ფარგლებში იგეგმება 15 ჰექტარი ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაცია. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ პროგრამის პირველი ეტაპის განხორციელება თებერვლის თვიდან დაიწყო და მისი მიზანია საქართველოში არსებული ჩაის პლანტაციების პოტენციალის ეფექტურად გამოყენება, ადგილობრივი ჩაის (მათ შორის ბიო ჩაის) წარმოების ზრდის ხელშეწყობა, შედეგად, თვითუზრუნველყოფის დონის ამაღლება და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა. მნიშვნელოვანია ასევე ის, რომ პროგრამის ფარგლებში შესაძლებელი იქნება როგორც კერძო, ასევე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული გაველურებული ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაცია. ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციისთვის დაფინანსებას მიიღებენ იურიდიული პირები, მათ შორის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივები. პლანტაციების რეაბილიტაციისათვის თანადაფინანსება იქნება: კერძო საკუთრებაში არსებული პლანტაციების შემთხვევაში: იურიდიული პირებისათვის (გარდა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისა) - რეაბილიტაციის სამუშაოების ღირებულების 60% სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის რეაბილიტაციის სამუშაოების ღირებულების 80% სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული (იჯარით გაცემული) პლანტაციების შემთხვევაში: იურიდიული პირებისათვის (გარდა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისა) - რეაბილიტაციის სამუშაოების ღირებულების 70% სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის რეაბილიტაციის სამუშაოების ღირებულების 90% სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივები დამატებით უსასყიდლოდ მიიღებენ ჩაის პირველადი დამუშვებისთვის საწარმოო მანქანა-დანადგარებს, მოწყობილობებსა და ინვენტარს. ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის პროგრამა რამდენიმე ეტაპიანი, პროგრამის ფარგლებში სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო დონორ ორგანიზაციებთან ერთად, პროგრამის ბენეფიციარებს ტექნიკურ დახმრებას ჩაის სწორად დამუშავების ტექნოლოგიების შესწავლის, სერტიფიცირების, მარკეტინგის, სარეალიზაციო არხების შექმნის და სხვა მიმართულებით გაუწევს.
პროგრამის ფარგლებში განსაკუთრებული შეღავათებია გათვალისწინებული სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის, რაც საქართველოში კოოპერაციის განვითარებას კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო 2013 წლიდან ახორციელებს მასშტაბურ პროექტებს, რომლებიც გათვილილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Program “Georgian Tea” was introduced to Tsalenjikha Municipality villages
Agricultural Projects Management Agency is implementing the rehabilitation project of tea plantations Georgian Tea within the frameworks of the initiative of the Ministry of Agriculture of Georgia. Today, the head of project management and promotion of Agricultural Projects Management Agency Mikheil Kuchava, manager of Georgian Tea Levan Urotadze and head of Samegrelo-Zemo Svaneti Project Coordination Service Dato Kodua visited tea rehabilitation areas in the village Etsera of Tsalenjikha region. Rehabilitation of 15 hectare tea plantations is planned in village Etsera. Agricultural Projects Management Agency started to implement the first stage of the program in February under the initiative of the Ministry of Agriculture of Georgia. The purpose for the mentioned rehabilitation is to use the potential of tea plantations existing in Georgia effectively, promote local tea (including bio tea) production, raise the level of self-reliance and increase the potential for export. It is important that the mentioned program will make it possible to rehabilitate abandoned tea plantations being in private or state ownership. Legal entities, including agricultural cooperatives, will receive funding for the rehabilitation of tea plantations. Co-financing for the rehabilitation of plantations will be as follows: In case of privately owned plantations: for legal entities (except agricultural cooperatives) - 60% of rehabilitation costs For agricultural cooperatives 80% of rehabilitation costsIn case of state-owned (leased) plantations: for legal entities (except agricultural cooperatives) 70% of rehabilitation costsFor agricultural cooperatives 90% of rehabilitation costs.
In addition agricultural cooperatives will receive industrial machinery, equipment and inventory for the initial procession of tea free of charge.Within a multi stage program for the rehabilitation of tea plantations Agricultural Projects Management Agency, together with donor organizations, will render technical assistance to the program beneficiaries in the direction of studying proper tea processing technology, certification, creation of realization means and so on. Special exemptions are envisaged for agricultural cooperatives that will promote the development of cooperation in Georgia.Agricultural Projects Management Agency has been implementing large-scale projects since 2013, that are designed for long-term development and is purposed to create the environment that will promote the rise of competitiveness in agriculture, stable increase in the production of high quality products and introduction of International food safety standards.