სოფლის განვითარების პროგრამით 30-ზე მეტი პროექტი დაფინანსდა
სოფლის განვითარების პროგრამის თანადაფინანსებით, ხულოს მუნიციპალიტეტში სამკერვალო საწარმო ამოქმედდა. კომპანიამ ბეკი სამკერვალოს მოსაწყობად 34,600 ლარის ინვესტიცია განახორციელა, მათ შორის, 27,680 ლარი სოფლის განვითარების პროგრამის თანადაფინანსებაა. სამკერვალო საწარმოში 17 ადგილობრივია დასაქმებული.
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე გიორგი ჯიბლაძე, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის სოფლის განვითარების, სამოქალაქო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის პროგრამების მენეჯერი ქეთევან ხუციშვილი და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მოქმედი ხელმძღვანელი ანნა ჩერნიშოვა ხულოს მუციპალიტეტში იმყოფებოდნენ, სადაც სოფლის განვითარების პროგრამის ფარგლებში შექმნილ სამკერვალო საწარმოში სამუშაო პროცესს გაეცნენ.
სოფლის განვითარების პროგრამის ფარგლებში, კიდევ ერთი ახალი საწარმო დაფინანსდა; აღნიშნული პროგრამის მიზანი სოფლად არასასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის განვითარების მხარდაჭერაა. აღსანიშნავია, რომ დაფინანსებული 30-ზე მეტი პროექტის თანადაფინანსება 3.7 მილიონ ლარზე მეტია, ინვესტიციის ჯამური ღირებულება კი 5,5 მლნ ლარს აჭარბებს, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ, გიორგი ჯიბლაძემ.
სოფლის განვითარების პროგრამა ქედას, ხულოს, ბორჯომის, ახალქალაქის, თეთრიწყაროს, ყაზბეგის, ლაგოდეხისა და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტებში ხორციელდება.
საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა სოფლის განვითარების ალტერნატიული გზა, რომელიც სოფლის ეკონომიკის დივერსიფიცირებასა და მდგრადი ბიზნესის მოდელს ეყრდნობა. დღეს, როდესაც აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ეკონომიკა პანდემიით გამოწვეული კრიზისიდან გამოდის, ამ უნიკალურ რეგიონს კარგი შესაძლებლობა აქვს იმისთვის, რომ ეს ახალი მიდგომა დანერგოს,- აღნიშნა UNDP-ის მოქმედმა ხელმძღვანელმა, ანნა ჩერნიშოვამ.
სოფლის განვითარების პროგრამას სოფლის განვითარების სააგენტო (RDA) ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) ფარგლებში ახორციელებს.
სამკერვალო საწარმოში სამუშაო პროცესის გასაცნობად, ასევე იმყოფებოდნენ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ეკონომიკური განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი გიორგი ნანობაშვილი, პროექტის სოფლის განვითარების გაუმჯობესება საქართველოში მენეჯერი ნოდარ კერესელიძე და პროექტის კოორდინატორი ვახტანგ კონცელიძე.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში, ქალაქ ბერლინში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაში FRUITLOGISTICA 2022 ექვსმა ქართულმა კომპანიამ მიიღო მონაწილეობა
სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, ქ. ბერლინში, სოფლის მეურნეობის...
თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში, სოფლის განვითარების პროგრამის თანადაფინანსებით, ხის მულჩისა და ბრიკეტების წარმოება დაიწყო

With co-financing from the Rural Development Program, a garment manufacture was launched in Khulo municipality. Company Beck invested 34,600 GEL in setting up a garment manufacture, including 27,680 GEL co-financed by the Rural Development Programme. The garment manufacture employs 17 local residents.
Giorgi Jibladze, Deputy Director of Rural Development Agency, Ketevan Khutsishvili, Head of Rural Development, Civil Security and Crisis Management Program of EU Delegation to Georgia, Anna Chernyshova, United Nations Development Program (UNDP) Resident Representative in Georgia visited Khulo municipality.
Another new enterprise was financed under the Rural Development Program; the aim of this program is to support the development of non-agricultural activities in rural areas. It should be noted that co-financing of more than 30 financed projects amounts to more than GEL 3.7 million and the total value of investments exceeds GEL 5.5 million, said Giorgi Jibladze, Deputy Director of Rural Development Agency.
The Rural Development Program is being implemented in the municipalities of Keda, Khulo, Borjomi, Akhalkalaki, Tetritskaro, Kazbegi, Lagodekhi and Dedoplistskaro.
The Government of Georgia has worked out an alternative way of developing the countryside, which is based on diversifying the rural economy and a sustainable business model. Today, as the economy of the Autonomous Republic of Adjara is recovering from the crisis caused by the pandemic, this unique region has a good opportunity to implement this new approach," said Anna Chernyshova, UNDP Resident Representative.
The Rural Development Program is implemented by the Rural Development Agency (RDA) with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) under the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development (ENPARD).
Giorgi Nanobashvili, Head of the Economic Development Unit of the United Nations Development Program (UNDP), Nodar Kereselidze, Improving Rural Development in Georgia Project Manager and Vakhtang Kontselidze, Project Coordinator, were also present to familiarize themselves with the working process at the garment manufacture.