სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, კიდევ ერთი საწარმო გაფართოვდა
სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ივანდიდში მოქმედი შპს ედელინგის თხილის გადამმუშავებელი საწარმო გაფართოვდა - თხილის გადამუშავების პროცესს მოხალვის ხაზი დაემატა. თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილ საწარმოში 5 მლნ ლარის ინვესტიცია განხორციელდა. შეღავათიანი აგროლიზინგის თანხამ 1 მლნ ლარი შეადგინა. საწარმოში 30-ზე მეტი ადგილობრივია დასაქმებული.
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე გიორგი ჯიბლაძე და იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე ბესიკ გოფოძე თხილის გადამმუშავებელ საწარმოში იმყოფებოდნენ, სადაც წარმოების პროცესს გაეცნენ.
სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, კიდევ ერთი საწარმო გაფართოვდა. საწარმო წლიურად 1000-1500 ტონა თხილს გადაამუშავებს. მნიშვნელოვანია, რომ პროდუქცია ექსპორტზე გადის და მისი რეალიზაცია ევროკავშირის ქვეყნებში ხორციელდება, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ, გიორგი ჯიბლაძემ
შეღავათიანი აგროლიზინგი შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის კომპონენტია, რომელიც სოფლის მეურნეობის პროდუქციის დამატებითი ღორებულების შემქმნელი ინფრასტრუქტურის განვითარებას უწყობს ხელს. შეღავათიანი აგროლიზინგის ფარგლებში გაცემულია 38 მლნ ლარზე მეტი; სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსებამ 5 მლნ ლარი შეადგინა.

With the support of the Rural Development Agency, another enterprise was expanded
With the support of the Rural Development Agency, the hazelnut processing plant LTD Edelling operating in the village ofIvandidi, Khoni Municipality, has been expanded - a roasting line has been added to the hazelnut processing process.5 million GEL was invested in the enterprise equipped with the modern standards.Preferential agro-leasing amountedto 1 million GEL.The enterprise employs more than 30 locals.
Giorgi Jibladze, Deputy Director of the Rural Development Agency and Besik Gopodze,Deputy State Representative of Imereti Region visited the hazelnut processing enterprise,where they got acquainted with the production process.
"With the support of the Rural Development Agency, another enterprise has been expanded. The enterprise will process 1000-1500 tons of nuts annually. It is important that the products are exported and sold in EU countries, "said Giorgi Jibladze, Deputy Director of the Rural Development Agency.
Preferential agro-leasing is a component of the preferential agro-credit project, which promotes the development of infrastructure for generating additional pigs for agricultural products. More than GEL 38 million has been issued under the preferential agro-leasing; The co-financing of the Rural Development Agency amounted to 5 million GEL.