„სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკისა და სერვისების კომპანიის“ სადემონსტრაციო ნაკვეთზე კარტოფილის მოსავლიანობა მაღალია
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი შპს სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკისა და სერვისების კომპანიის სადემონსტრაციო ნაკვეთზე იმყოფებოდა, სადაც კარტოფილის მოსავლის აღების პროცესს გაეცნო.
სოფლის მეურნეობის ლოგისტიკისა და სერვისების კომპანია იბრუნებს თავის ძირითად ფუნქციას, რაც საწარმოო ჯიშთა გამოცდას გულისხმობს. კომპანიამ უკვე მიიღო სათესლე ქერი და სათესლე კარტოფილი, რომელიც აუქციონის მეშვეობით იქნება რეალიზებული. ჰექტარზე კარტოფილის მოსავლიანობა, მინიმუმ, 35-40 ტონაა, რაც ძალიან კარგი შედეგია. და რაც მთავარია, ეს არის ხარისხიანი პროდუქტი, -განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკისა და სერვისების კომპანიის აგრონომის, გიორგი ბერუაშვილის განცხადებით, ჯიშთა გამოცდის შედეგად, მარფონა დაწინაურებული ჯიშია, რომელმაც სხვადასხვა პერიოდში კარგი შედეგები აჩვენა როგორც მოსავლიანობის, ასევე ადგილობრივ კლიმატურ პირობებზე მორგების თვალსაზრისით. შპს სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკისა და სერვისების კომპანია სამცხე -ჯავახეთის რეგიონში კარტოფილის 25 სხვადასხვა ჯიშზე დაკვირვებას ახორციელებს.
ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში, კარტოფილის სადემონსტრაციო ნაკვეთი 10 ჰა ფართობზეა განთავსებული, სადაც მარფონას ჯიშის კარტოფილის მოყვანა აგროტექნიკური სამუშაოების სრული დაცვით ხორციელდება.
სადემონსტრაციო ნაკვეთში მიმდინარე სამუშაოებს, მინისტრის პირველ მოადგილესთან ერთად, სოფლის განვითარების სააგენტოს პირველ მოადგილე ოთარ შამუგია და შპს სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკისა და სერვისების კომპანიის დირექტორი შოთა ჯოგლიძე დაესწრნენ.

Potato yield is high on the demonstration plot of „Agricultural Logistics and Services Company“
Mr. Giorgi Khanishvili, First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture, visited the demonstration plot of the Agricultural Logistics and Services Company Ltd and he got acquainted with the process of potato harvesting.
"The Agricultural Logistics and Services Company is returning to its main function, which is to test industrial varieties. The company has already received seed barley and seed potatoes, which will be sold through the auction. Potato yield per hectare is at least 35-40 tons, which is a very good result, and most importantly, it is a quality product Mr. Giorgi Khanishvili declared.
According to Mr. Giorgi Beruashvili, an agronomist of the Agricultural Logistics and Services Company, as a result of variety testing, Marfona demonstrated itself to be an advanced variety that has shown good results in different periods in terms of both yield and adaptation to local climatic conditions. The Agricultural Logistics and Services Company Ltd monitors 25 different varieties of potatoes in Samtskhe-Javakheti region.
In Akhalkalaki municipality, a potato demonstration plot is located on an area of 10 hectares, where "Marfona" potatoes are grown in full compliance with agro-technical works.
Mr. Otar Shamugia, First Deputy Minister of the Rural Development Agency and Mr. Shota Joglidze, Director of the Agricultural Logistics and Services Company Ltd attended the works carried out on the demonstration plot together with the First Deputy Minister.