დამატებითი ინფორმაცია
ჩაის პლანტაციის* რეაბილიტაციის მიზანშეწონილობისა და პროგრამაში მონაწილეობის მსურველების მიერ წარმოდგენილი აგროტექნოლოგიური გეგმის* რეაბილიტაციისთვის საჭირო სამუშაოებთან* ურთიერთშესაბამისობას ადასტურებს სსიპ „სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი“.
პროგრამაში მონაწილეობის მსურველთა რიგითობა განისაზღვრება, სრულყოფილად წარდგენილი განაცხადის თარიღის შესაბამისად.
პროგრამაში მონაწილეობის მსურველის მიერ კრიტერიუმების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, ფორმდება თანადაფინანსების პირობითი ხელშეკრულება. პირობა შესრულებულად ითვლება ხელშეკრულების ძალაში შესვლის თარიღიდან*.
თანადაფინანსების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების ზედამხედველობას ასრულებს ა(ა)იპ სოფლის განვითარების სააგენტო. სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ჩაის პლანტაციების იჯარის ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგს − სსიპ სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტო.

Additional information
The tea plantation* rehabilitation advisability within the scope of the Program and the compliance of agro-technological plan* presented by the program beneficiary with the required rehabilitation works* shall be confirmed by the LEPL "Agricultural Research Center".
The applications submitted by business entities* for co-financing shall be reviewed and the Program beneficiaries shall be selected in the sequence defined by the dates of applications submitted in full by business entities to the Agency (together with the accompanying documents).
For the purposes of the Program, if the willingness to use state-owned tea plantation* is satisfied and the criteria under the Program are met by the business entity, the Agency and the business entity shall conclude a Conditional Agreement on Co-financing, the condition of which shall be deemed fulfilled from the effective date of the Agreement*.
The beneficiary of the program will monitor the obligations under the co-financing agreement (and related agreements) with the Rural Development Agency, and the State Property Agency will monitor the fulfillment of the obligations under the state-owned tea plantation lease agreement.