USAID/REAP- თან მემორანდუმის ფარგლებში საკონსულტაციო ტრეინინგი ჩატარდა
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოსა და აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) შორის მემორანდუმის ფარგლებში სურსათის უვნებლობის მართვის სისტემების შესახებ გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ბენეფიციარებს საკონსულტაციო ტრეინინგი ჩაუტარდათ.
საკონსულტაციო ტრეინინგი პროექტის ბენეფიციარ საწარმოებში სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სტანდარტების და სისტემების (HACCP და ISO22000:2005) დანერგვას ისახავს მიზნად.
11 საწარმოს 15-მდე ბენეფიციარი გაეცნო საწარმოში საჭირო პერსონალის ჰიგიენისა და ქცევის წესებს. ასევე მიიღო ინფორმაცია დასუფთავების, ნარჩენების მართვის და მავნებლების კონტროლის შესახებ.
საკონსულტაციო ტრეინინგი ბათუმში გაიამართა და მას აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ავთანდილ მესხიძე, გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის მენეჯერი რევაზ ასათიანი და USAID წარმომადგენლები დაესწრნენ.
საკონსულტაციო სწავლებების მიზანია პროექტის ბენეფიციარი საწარმოების პოტენციელის გაძლიერებისა და წარმოების ეფექტიანობის გაზრდის ხელშეწყობა.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო 2014 წლიდან ახორციელებს სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტს. პროექტი ითვალისწინებს დარგობრივად და გეოგრაფიულად დივერსიფიცირებული სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების შექმნასა და მათი მდგრადი განვითარების ფინანსურ და ტექნიკურ დახმარებას. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში დაფინანსდა 11 ახალი საწარმო. სახელმწიფომ გრანტის სახით უკვე გაიღო $ 3 172 198, ასევე, დამატებით განახორციელა ბენეფიციარი კომპანიების მიერ აღებული შეღავათიანი აგროკრედიტების - ჯამური ღირებულებით $3 666 582 - საპროცენტო ხარჯის წლიური 11% -ის თანადაფინანსება.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო 2013 წლიდან ახორციელებს მასშტაბურ პროექტებს, რომლებიც გათვილილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის და სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.

The Advisory Training was held under USAID / REAP – APMA Memorandum
The advisory training concerning the food safety management systems was held for the beneficiaries of the project on agriculture production processing and storage enterprises co-funding within the framework of a memorandum signed between the Agriculture Projects Management Agency and the U.S. Agency for International Development (USAID).
The advisory training aims to introduce international standards and systems (HACCP and ISO22000:2005) of food safety management in the project beneficiary enterprises.
Up to 15 beneficiaries of 11 enterprises got familiarized with the rules of hygiene and conduct for the personnel needed in the enterprises. They were also informed about the issues of cleaning, waste management and pest control.
The advisory training was held in Batumi and it was attended by the Deputy Minister of Agriculture of Adjara, Avtandil Meskhidze, a manager of the project on agriculture production processing and storage enterprises co-funding, Revaz Asatiani and the USAID representatives.
The advisory trainings are aimed at boosting the potential of the project beneficiary enterprises and promoting an increase in production efficiency.
The Agriculture Projects Management Agency has been implementing the project on agriculture production processing and storage enterprises co-funding since 2014.
The project provides for the creation of sectorally and geographically diversified agriculture production processing and storage enterprises and the financial and technical assistance for their sustainable development.
11 new enterprises were funded within the framework of the above-said project.
The state has already spent $ 3 172 198 as grant and additionally co-funded 11% out of interest rate on preferential agro loans (total volume $3 666 582) issued to the beneficiary companies.
The Agriculture Projects Management Agency has been carrying out large-scale projects intended for the long-term development since 2013 and its goal is to create an environment that will help boost competitiveness in the agricultural sector, promote a steady growth of producing high-quality goods and ensure food safety and food security.