წყალტუბოს მუნიციპალიტეტში სასათბურე მეურნეობა ამოქმედდა
სოფელ ფარცხანაყანევში, კომპანიამ კოპიტნარის სასათბურე მეურნეობა 20,000 კვმ-ზე მოაწყო. სათბურის მოსაწყობად, 2,5 მლნ ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, შეღავათიანი აგროკრედიტი 1 მლნ ლარს აჭარბებს, ხოლო 39,000 ლარი გრანტია. სასათბურე მეურნეობაში, სეზონურად, 50 ადამიანია დასაქმებული. ამჟამად, სათბურში მწვანილის კრეფა მიმდინარეობს, პროდუქციის რელიზაცია ადგილობრივ ბაზარზე ხორციელდება.
სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერის მექანიზმი გულისხმობს, ერთი მხრივ, გრანტს, რომ მეწარმეებს ჰქონდეთ სტიმული, დაიწყონ წარმოება და, მეორე მხრივ, მათ თანამონაწილობას სესხის ნაწილში, სადაც სახელმწიფო პროცენტის სუბსიდირებას 4 წლის განმავლობაში ახდენს, რაც მეწარმეებს, საქმიანობის დაწყების პირველ წლებში, საფინანსო წნეხისგან ათავისუფლებს, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა, რომელიც კოპიტნარის სასათბურე მეურნეობაში მიმდინარე სამუშაოებს გაეცნო.
დღეის მონაცემებით, სოფლის განვითარების სააგენტოს საგრანტო პროგრამების ფარგლებში, სასათბურე მეურნეობის მოწყობის მიზნობრიობით თანადაფინანსება 6.8 მილიონ ლარს აღემატება. შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში სასათბურე მეურნეობების შექმნისა და განვითარების მიმართულებით გაიცა 106 მლნ ლარის ღირებულების 1300-ზე მეტი სესხი, სააგენტოს მიერ გაცემული თანადაფინანსება 16 მლნ ლარზე მეტია.

Greenhouse Farm has been established in Tskaltupo Municipality with financial support from the state
In the village of Partskhanakanevi, the company "Kopitnari Greenhouse" has arranged a farm over 20,000 square meters. 2.5 million GEL has been invested in arranging the greenhouse, including a preferential agro-credit in excess of 1 million GEL, and the grant in the amount of 39,000 GEL. The greenhouse employs 50 people seasonally. Currently, herbs are being harvested in the greenhouse, the products are sold in the local market.
"The state financial support mechanism means, on the one hand, a grant to stimulate entrepreneurs to start production and, on the other hand, their participation in the loan part, where the state subsidizes the interest for 4 years, which relieves entrepreneurs from financial pressure in the first years of operation." , - said the director of the Rural Development Agency, Ilia Tamarashvili, who got acquainted with the ongoing works in Kopitnari greenhouse farm.
As of today, the co-financing for the arrangement of a greenhouse farm under the grant programs of the Rural Development Agency exceeds 6.8 million GEL. More than 1300 loans worth GEL 106 million have been disbursed under the Preferential Agro Credit project for the establishment and development of greenhouses, with a co-financing issued by the Agency exceeding GEL 16 million.