მიმდინარე წლის 22 მარტიდან დღემდე, ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის ხელშეწყობისთვის, 59,9 მლნ ლარის 3,501 შეღავათიანი სესხია გაცემული
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ქვეკომპონენტის ფარგლებში გაცემული სესხის 12 თვის პროცენტი ფინანსდება. სესხის წლიური საპროცენტო განაკვეთის მაქსიმალური ოდენობა 18%-ია, საიდანაც წლიურ 9%-ს, სახელმწიფო აფინანსებს.
გაცემული სესხის მიზნობრიობა მოიცავს: ერთწლოვანი კულტურების სათესი და სარგავი მასალის, პესტიციდების, ორგანული და მინერალური სასუქების, მცენარეთა დაცვის ბიოლოგიური საშუალებების, ტექნიკის საწვავ-საცხები მასალების შეძენაზე, ასევე, მუშახელისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაქირავებაზე გაწეული ხარჯების დაფინანსებას.
შეღავათიანი აგროკრედიტის ერთწლოვანი კულტურების დაფინანსების ქვეკომპონენტის ფარგლებში, საფინანსო ინსტიტუტები სესხებს 2022 წლის 31 ოქტომბრის ჩათვლით გასცემენ.

From March 22 of the current year, 3,501 preferential loans of GEL 59.9 million have been issued to promote the cultivation of annual crops
12 months interest on the loan issued under the preferential agro-credit sub-component is financed. The maximum annual interest rate of the loan is 18%, of which 9% per annum is financed by the state.
The purpose of the loan includes sowing and planting of annual crops, pesticides, organic and mineral fertilizers, biological means of plant protection, equipment fuel, and lubricants, as well as financing the costs of hiring labor and agricultural machinery.
The project can be used by individuals, citizens of Georgia, individual entrepreneurs registered in accordance with the legislation of Georgia and legal entities registered in accordance with the legislation of Georgia (except for state / municipal enterprises).
Within the sub-component of financing the annual crops of preferential agro-credit, financial institutions will issue loans until October 31, 2022.