ჩვენი ვებ-გვერდი იყენებს Cookie ფაილებს, რათა დავხვეწოთ და გავაუმჯობესოთ ჩვენ მიერ შეთავაზებული მომსახურება და თქვენ მიერ ვებ-გვერდზე ნავიგაციის გამოცდილება. ღილაკზე „არა“-ს დაჭერის შემთხვევაში თქვენ უარს აცხადებთ Cookie ფაილების გამოყენებაზე, გარდა მკაცრად აუცილებელი Cookie ფაილებისა.
მეტი ინფორმაციისთვის იხილეთ ჩვენი Cookie პოლიტიკა.
2021 წელს, სახელმწიფოს ხელშეწყობით, 51 შემნახველი მეურნეობა შეიქმნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, პარლამენტში მინისტრის საათის ფორმატში, სიტყვით გამოსვლისას , სოფლის მეურნეობის პროდუქციის შემნახველი და გადამმუშავებელი სექტორის მხარდაჭერის შესახებ ისაუბრა და 2021 წლის შედეგები შეაჯამა.
სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსური მხარდაჭერა ფერმერებისა და აგრობიზნესით დაინტერესებული პირებისათვის მნიშვნელოვანი სტიმულია პროდუქციის შემნახველი და გადამმუშავებელი საწარმოო ინფრასტრუქტურის შექმნისათვის - სახელმწიფოს ხელშეწყობით, 2021 წელს 34,000 ტონაზე მეტი ტევადობის შემნახველი მეურნეობა შეიქმნა ,-განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში, 2021 წელს, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში შეიქმნა 51 შემნახველი მეურნეობა, რომლის ჯამური საინვესტიციო ღირებულება 70 მლნ ლარამდეა, სახელმწიფო თანადაფინანსება 24 მლნ ლარამდეა.
აღსანიშნავია, რომ გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში, 2021 წლის განმავლობაში, მხარდაჭერილია 12 გადამმუშავებელი საწარმო, ძირითადად, ღვინის წარმოების და ხილის გადამუშავების (სპირტის წარმოება), რომელთა საინვესტიციო ღირებულება 17 მილიონს ლარს აჭარბებს, სახელმწიფო თანადაფინანსება 5 მლნ ლარს აღემატება.
სახელმწიფო გრანტის მიღების პარალელურად, ბენეფიციარებს აქვთ შესაძლებლობა ისარგებლონ შეღავათიანი აგროკრედიტითაც.
2021 წლის განმავლობაში, შექმნილი გადამმუშავებელი და შემნახველი მეურნეობების საინვესტიციო ღირებულება, ჯამში, 87 მლნ ლარს აჭარბებს.
კომპანიამ აგროგრუპი სამაცივრე მეურნეობის შესაქმნელად 1 მლნ ლარის ინვესტიცია...
ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ შილდაში, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით,...
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბერბუკში მდებარე თაფლის გადამმუშავებელი საწარმო თაფლის კვლევებისათვის საჭირო პორტატული ლაბორატორიით აღიჭურვება

In 2021, 51 storage enterprises were established with state support
Minister of Environment and Agriculture Otar Shamugia, speaking in Parliament in the format of Ministers Hour reported on the support for the agricultural storage and processing sector and summarized the year 2021.
For farmers and persons interested in agribusiness, financial support from the state is an important incentive to create production infrastructure for storage and processing of products - with the support of the state in 2021 there were created storage enterprises with a capacity of more than 34,000 tons, - said Otar Shamugia.
Within the project of co-financing processing and storage enterprises, 51 storage enterprises have been established in 2021 in different regions of Georgia, with a total investment cost of up 70 million to GEL, where the state co-financing amounted to 24 million GEL.
It should be noted that within the framework of co-financing of processing and storage enterprises project, 12 processing enterprises were supported in 2021, mainly in the field of winemaking and fruit processing (alcohol production), with the investment cost of more than 17 million GEL, where the state co-financing amounted to more than 5 million GEL.
In parallel with receiving a state grant, the beneficiaries also have the opportunity to take advantage of a soft agro-credit.
In 2021, the investment value of established processing and storage enterprises in total exceeds 87 million GEL.