ყურძნის გადამმუშავებელი კოოპერაციული საწარმო ღვინოს ექსპორტზე შვედეთში გაიტანს
სოფლის განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით, ყვარლის მუნიციპალიტეტში ყურძნის გადამმუშავებელი კოოპერაციული საწარმო ამოქმედდა. სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივმა ლამიანი საწარმოს შესაქმნელად, ჯამში, 900,000 ლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელა, საიდანაც 500,000 ლარი სოფლის განვითარების სააგენტოს გრანტია. კოოპერატივი ღვინის რეალიზაციას შვედეთში გეგმავს. საწარმოში, წელს პირველად, 400 ტონამდე ყურძენი გადამუშავდა. სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი ლამიანი 21 ადგილობრივ მევენახეს აერთიანებს, კოოპერატივის წევრთა მფლობელობაშია 20 ჰექტარზე მეტი ვენახი.
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი და კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე ლევან ლილუაშვილი კახეთის რეგიონში სახელმწიფო მხარდაჭერით მოქმედ კოოპერაციულ საწარმოში სამუშაო პროცესს გაეცნენ.
ჩვენი მხარდაჭერით, ქვეყნის მასშტაბით, ყურძნის გადამმუშავებელი 26 კოოპერაციული საწარმოა შექმნილი. სასოფლო-სამეურნეო კოოპერაცია არის კარგის საშუალება იმისათვის, რომ გაერთიანდეს რამდენიმე ფერმერი და შეამციროს პროდუქციის თვითღირებულება როგორც პირველადი წარმოებისას, ასევე, გადაამუშაოს პროდუქცია და მეტი შემოსავალი მიიღოს დამატებითი ღირებულების სახით, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა.
კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილის, ლევან ლილუაშვილის განცხადებით, სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამები მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა რეგიონის მოსახლეობისათვის.
პროგრამის მევენახეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობა ფარგლებში, 26 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივია ჩართული, მათ შორის, კახეთის რეგიონიდან - 24, იმერეთიდან -1 , რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთიდან - 1. პროგრამის ფარგლებში სახელმწიფო თანადაფინანსების თანხა 12,4 მლნ ლარს შეადგენს.

Grape Processing Cooperative Enterprise Will Export Wine to Sweden
With the financial support of the Rural Development Agency, a grape processing cooperative enterprise was launched in Kvareli Municipality. The agricultural cooperative Lamiani has invested more than 900,000 GEL in the creation of the enterprise, from which 500,000 GEL is a grant from the Rural Development Agency. The cooperative plans to sell wine in Sweden. The plant processed up to 400 tons of grapes for the first time this year. Agricultural Cooperative "Lamiani" combines 21 local viticulturists, the members of the cooperative own more than 20 hectares of vineyards.
Ilia Tamarashvili, Director of the Rural Development Agency and Levan Liluashvili, Deputy State Representative of Kakheti Region got acquainted with the working process in the state-supported cooperative enterprise in Kakheti region.
"With our support, 26 grape processing cooperatives have been established across the country. "Agricultural cooperation is a good way to unite several farmers and reduce the cost of the products in primary production, as well as to process products and earn more income in the form of added value," said Ilia Tamarashvili, director of the Rural Development Agency.
According to the Deputy State Representative of Kakheti Region, Levan Liluashvili, the programs of the Rural Development Agency are an important support for the population of the region.
26 agricultural cooperatives are involved in the program "Support to Agricultural Cooperatives of Viticulture, including 24 from Kakheti region, 1- from Imereti, and 1- from Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti. The amount of state co-financing within the program is 12,4 mln GEL.