ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ შილდაში, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის ვინოგრაფი ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმო ამოქმედდა. სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი 23 მევენახე ფერმერს აერთიანებს. კოოპერატივის წევრთა მფლობელობაში 20 ჰა-ზე მეტი ვენახია. ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმოს შესაქმნელად, ჯამში, 700,000 ლარზე მეტი თანხის ინვესტიცია განხორციელდა, საიდანაც 495,000 ლარი სოფლის განვითარების სააგენტოს გრანტია. საწარმოში, წელს პირველად, 100 ტონაზე მეტი ყურძენი გადამუშავდა. კოოპერატივი ღვინის ექსპორტს გეგმავს.
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი და კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე ლევან ლილუაშვილი კახეთის რეგიონში სახელმწიფო მხარდაჭერით მოქმედ კოოპერაციულ საწარმოში სამუშაო პროცესს გაეცნენ.
ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმოს მოსაწყობად, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივმა სოფლის განვითარების სააგენტოს გრანტი მიიღო; კოოპერაციული საწარმოს შექმნით, თითოეულ მევენახეს მიეცა საშუალება, საკუთარი მოყვანილი ყურძენი გადაამუშაოს, შექმნას დამატებითი ღირებულება და მიიღოს მეტი შემოსავალი, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა.
კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილის, ლევან ლილუაშვილის განცხადებით, სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამები რეგიონის მოსახლეობისათვის მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა.
საქართველოს მასშტაბით, მიმდინარე წლის 20 ოქტომბრის მდგომარეობით, რეგისტრირებულია 839 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი, რომელშიც გაერთიანებულია 9,109 მეპაიე, მათ შორის, კახეთის რეგიონში 120 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივია, სადაც 1,392 მეპაიეა გაერთიანებული.

Another Grape Processing Cooperative was created with a financial help of the state in Kakheti Region
The grape processing enterprise of the agricultural cooperative Vinograph was launched with the financial support of the state in the village of Shilda, Kvareli Municipality. The agricultural cooperative includes 23 viticulturist farmers. The members of the cooperative own more than 20 hectares of vineyards. More than 700,000 GEL in total has been invested in the creation of a grape processing enterprise, from which GEL 495,000 is a grant from the Rural Development Agency. The plant, for the first time this year, has processed more than 100 tons of grapes. The cooperative plans to export wine.
Director of the Rural Development Agency Ilia Tamarashvili and Deputy State Representative of Kakheti Region Levan Liluashvili got acquainted with the working process in the state-supported cooperative enterprise in Kakheti region.
"The agricultural cooperative received a grant from the Rural Development Agency to set up a grape processing enterprise; By creating a cooperative enterprise, each viticulturist was given the opportunity to process his own grown grapes, create additional value and earn more income, said Ilia Tamarashvili, director of the Rural Development Agency.
According to the Deputy State Representative of Kakheti Region, Levan Liluashvili, the programs of the Rural Development Agency are an important support for the population of the region.
As of October 20 of this year, 839 agricultural cooperatives are registered throughout Georgia, which include 9,109 shareholders, including 120 agricultural cooperatives in Kakheti region, where 1,392 shareholders are united.