საუდის არაბეთის სამეფოში, საერთაშორისო გამოფენაზე Foodex Saudi 2025 ქართული ნაციონალური პავილიონი იყო წარმოდგენილი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, საუდის არაბეთის სამეფოში, ქ. რიადში, 21-24  სექტემბერს, სოფლის მეურნეობის საერთაშორისო გამოფენაზე Foodex Saudi 2025 ქართული ნაციონალური პავილიონი მოეწყო.
საერთაშორისო გამოფენაში ექვსი ქართული კომპანია იღებდა მონაწილეობას: „აგროქიზიყი“, „ჰობი“, „აჩინებული“, „არომაპროდუქტი“, „Georgian Hazelnut Corporation” და „ბარამბო“. აღნიშნული კომპანიების მიერ გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო  შეციებული ცხვრის ხორცი, თაფლი, ორგანული  წვენები, თხილი და სხვადასხვა სახის ტკბილეული.
Foodex Saudi საუდის არაბეთის სამეფოში ერთ-ერთი უმსხვილესი გამოფენაა, რომელშიც საკვები და სასმელი პროდუქციის სექტორის წარმომადგენლები იღებენ მონაწილებას 50-ზე მეტი ქვეყანიდან. გამოფენას 500-ზე მეტი ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანია ესწრება.
„ჩვენ ვეხმარებით ქართველ მწარმოებლებს, წარმოადგინონ პროდუქცია მათთვის მნიშვნელოვან ბაზრებზე; სწორედ ამიტომ ვიმყოფებით ახლო აღმოსავლეთის ერთ-ერთი ყველაზე მძლავრი ეკონომიკის მქონე სახელმწიფოში - საუდის არაბეთის სამეფოში საერთაშორისო გამოფენაზე Foodex Saudi 2025“, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა ნიკა ურუშაძემ.
საუდის არაბეთის სამეფოში საქართველოს ელჩის, ნიკოლოზ რევაზიშვილის განცხადებით, საერთაშორისო გამოფენა Foodex Saudi 2025 არის ერთ-ერთი დიდი გამოფენაა არამარტო საუდის არაბეთის სამეფოში, არამედ მთელ ყურის რეგიონში.
„ქართულ კომპანიებს ეძლევათ შესაძლებლობა, პირდაპირი კონტაქტი დაამყარონ ადგილობრივ პარტნიორებთან და განიხილონ ქართული პროდუქციის საუდის არაბეთის სამეფოში იმპორტირების გაზრდის შესაძლებლობები, რაც მნიშვნელოვანია სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობის კიდევ უფრო მეტად გაღრმავებისთვის“,  - აღნიშნა საუდის არაბეთის სამეფოში საქართველოს ელჩმა ნიკოლოზ რევაზიშვილმა.

In the Kingdom of Saudi Arabia, the Georgian national pavilion was presented at the international exhibition Foodex Saudi 2025
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and organized by the Rural Development Agency, the Georgian national pavilion was arranged at the international agricultural exhibition Foodex Saudi 2025 in Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia, on September 21–24.
Six Georgian companies participated in the international exhibition: “AgroKiziki,” “Hobi,” “Achinebuli,” “Aromaproduct,” “Georgian Hazelnut Corporation,” and “Barambo.” The products presented by these companies at the exhibition included chilled lamb meat, honey, organic juices, hazelnuts, and various types of sweets.
Foodex Saudi is one of the largest exhibitions in the Kingdom of Saudi Arabia, where representatives of the food and beverage sector from more than 50 countries participate. The exhibition is attended by more than 500 local and international companies.
“We help Georgian producers present their products in important markets for them; that is why we are in the Kingdom of Saudi Arabia—one of the most powerful economies in the Middle East—at the international exhibition Foodex Saudi 2025,” stated Nika Urushadze, Acting Deputy Director of the Rural Development Agency.
According to the Ambassador of Georgia to the Kingdom of Saudi Arabia, Nikoloz Revazishvili, the international exhibition Foodex Saudi 2025 is one of the largest exhibitions not only in the Kingdom of Saudi Arabia but also in the entire Gulf region.
“Georgian companies have the opportunity to establish direct contact with local partners and discuss the possibilities of increasing the import of Georgian products into the Kingdom of Saudi Arabia, which is important for further deepening trade and economic relations,” noted the Ambassador of Georgia to the Kingdom of Saudi Arabia, Nikoloz Revazishvili.