ქალაქ რიგაში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაზე RIGA FOOD 2023, 8 ქართული კომპანიის პროდუქცია იყო წარმოდგენილი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და   სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, ქ. რიგაში საერთაშორისო გამოფენაზე RIGA FOOD 2023, 8 ქართულმა კომპანიამ დამთვალიერებელს საკუთარი წარმოების სასოფლო-სამეურნეო პროდუქცია გააცნო.
პროდუქცია წარმოდგენილი ჰქონდათ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის მწარმოებელ კომპანიებს: შპს აი ჯი აგრო, შპს ხილარი, შპს ქართული ღვინის მარანი, შპს ძმები ხუციშვილები, შპს აუგუსტის ხილის ქარხანა, შპს ჯიმა ნუთს, შპს ქართული ლიმონათი და ი/მ გოჩა ოთარაშვილი. აღნიშნული მწარმოებლების  მიერ გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო  თხილი, ღვინო, ნატურალური წვენი, ლიმონათი, ტყემალი, სუნელები, თაფლი და ალკოჰოლური სასმელები.
კომპანიების წარმომადგენელთა განცხადებით, სახელმწიფოს მიერ გამოფენებში ქართველი მწარმოებლების მონაწილეობის მიღების ორგანიზება და მრავალმხრივი მხარდაჭერა, უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია ბაზრების დივერსიფიცირებისა და ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობისთვის.
ქართულ სტენდს ლატვიის პრეზიდენტი ედგარ რინკევიჩი და ლატვიის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი დიძის სმიტი  სტუმრობდნენ.
გამოფენას RIGA FOOD 2023, 20,000-ზე მეტი ვიზიტორი ჰყავდა. მიმდინარე წელს, გამოფენაში მონაწილეობას 25 ქვეყანა და სასოფლო-სამეურნეო სექტორში მოქმედი 400-ზე მეტი ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანია იღებდა. RIGA FOOD 7 სექტემბერს  გაიხსნა და 9 სექტემბერს დასრულდა.

At the international exhibition RIGA FOOD 2023 held in the city of Riga, the products of 8 Georgian companies were presented
With support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and organization of Rural Development Agency, at the international exhibition in c. Riga RIGA FOOD 2023, 8 Georgian company has shown agricultural production produced by them to the visitors.
The production was represented by the companies which produce the agricultural production: IG Agro LLC, Khilari LLC, Georgian Wine Winery LLC, Brothers Khutsishvilebi LLC, August Fruit factory LLC, Jima Nuts LLC, Georgian Lemonade LLC and I/E Gocha Otarashvili. By the mentioned producers at the exhibition was represented nuts, wine, natural juice, lemonade, plum, fragrants, honey and alcoholic beverages.
According to the statement of the representatives of the companies, organization and versatile support of participation of Georgian producers in the exhibitions by the state, is the most important factor for diversification of markets and support of export increase of Georgian agricultural production.
Georgian stand was visited by president of Latvia Edgar Rinkevich and the minister of agriculture of the republic of Latvia – Didzis Smith.
The exhibition RIGA FOOD 2023, had more than 20,000 visiotrs. In the current year, in the exhibition participated 25 countries and more than 400 local and international companies acting in the agriculture sector. RIGA FOOD opened on September 7 and completed on September 9.