სოფელ მეჯვრისხევში, სახელმწიფო პროგრამით „დანერგე მომავალი“ გაშენებულ ბაღში პირველ მოსავალს ელოდებიან
სოფლის განვითარების 10 წლიანი გეგმის ფარგლებში, პრიორიტეტულ მიმართულებად რჩება მრავალწლოვანი და ერთწლოვანი სასოფლო-სამეურნეო კულტურებით მიწის ნაკვეთების ათვისება, რაც, ჯამში, 500,000 ჰექტარს გადააჭარბებს. ქვეყანაში მზარდი აგრარული წარმოება ეტაპობრივად იძლევა როგორც იმპორტჩანაცვლების საშულებას, ასევე, ექსპორტის შესაძლებლობების მაქსიმალურად ათვისებას, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა.
სააგენტოს დირექტორი გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ მეჯვრისხევში შიდა ქართლის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილესთან, აბელ აბესაძესთან ერთად იმყოფებოდა, სადაც სახელმწიფო პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში გაშენებული ახალი ხეხილის ბაღი დაათვალიერა.
სახელმწიფო პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ მეჯვრისხევში, ფერმერმა თამაზ ზუმბულიძემ ახალი ხეხილის ბაღი 2019 წელს გააშენა. ფერმერმა 6 ჰექტარზე ვაშლის, ქლიავისა და მსხლის ბაღის გაშენებისათვის და სარწყავი სისტემის მოწყობისთვის 51,000 ლარი სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო. მათ შორის 36,000 ლარი ნერგების შესაძენად, ხოლო 15,000 ლარი წვეთოვანი სისტემის მოწყობისთვის. თანამედროვე სტანდარტებით გაშენებულ ბაღში წელს პირველ მოსავალს ელოდება.
შიდა ქართლის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილის, აბელ აბესაძის განცხადებით, სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშემწყობი სახელმწიფო პროგრამები მნიშვნელოვანია რეგიონის ეკონომიკური გაძლიერებისთვის.
პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში, შიდა ქართლის რეგიონში, ახალი მრავალწლოვანი ხეხილის ბაღი 2.8 ათას ჰექტარზე მეტ ფართობზე გაშენდა. სახელმწიფო თანადაფინანსება 18.8 მილიონ ლარს აჭარბებს.

First Harvest Is Expected in the Orchard Planted in the Mejvriskhevi Village as Part of the State Program “Plant the Future”
The development of land for perennial and annual crops, the total area of which will exceed 500,000 hectares, remains a priority in the 10-year plan for rural development. The growth of agricultural production in the country gradually makes it possible to replace imports as well as maximize export opportunities, said Ilia Tamarashvili, Head of the Rural Development Agency.
The Head of the Agency together with the Deputy State Representative in the Shida Kartli Abel Abesadze visited the village of Mejvriskhevi in the Gori municipality, where they toured the newly planted orchards within the scope of the state program Plant the Future.
Farmer Tamaz Zumbulidze planted a new orchard in Mejvriskhevi village of Gori municipality as part of the state program Plant the Future in 2019. The farmer received GEL 51,000 in state funding to grow an apple, plum and pear orchard of 6 hectares and organize an irrigation system. GEL 36,000 of this amount was allocated for the purchase of seedlings and GEL 15,000 for setting up a drip system. Now he is waiting for the first harvest of the year in the garden, which was planted according to modern standards.
According to Abel Abesadze, Deputy State Representative in the Shida Kartli region, the state programs supporting the development of agriculture are important for the economic strengthening of the region.
New perennial gardens have been planted on over 2,800 hectares in the Shida Kartli region under the state program Plant the Future. State co-financing exceeded 18.8 million GEL.