ოთარ შამუგია: ბოლო წლებში, საქართველოში, მრავალწლოვანი კულტურების წარმოება 33%-ით გაიზარდა
ერთ-ერთი მოთხოვნადი სახელმწიფო პროგრამა, რომელსაც ვახორციელებთ არის დანერგე მომავალი - პროგრამა საშუალებას აძლევს ფერმერებს, გააშენონ თანამედროვე, ინტენსიური ბაღები და მიიღონ მაღალი ხარისხის უხვი მოსავალი, როგორც საექსპორტო, ასევე ადგილობრივი ბაზრისთვის. პროგრამის ფარგლებში, 2021 წელს, ახალი მრავალწლოვანი ბაღი 3,600 ჰექტარზე მეტ ფართობზე გაშენდა. მოთხოვნად პოზიციებს იკავებს საექსპორტო პროდუქტები, როგორიც არის კაკლოვანი და კენკროვანი კულტურები. აღსანიშნავია ისიც, რომ მრავალწლოვანი კულტურების წარმოება ბოლო წლებში საქართველოში 33%-ით გაიზარდა და 600 ათასი ტონა შეადგინა, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ პარლამენტში მინისტრის საათის ფორმატში სიტყვით გამოსვლისას.
სახელმწიფო პროგრამის დანერგე მომავალი დაწყებიდან დღემდე, ჯამში, ახალი მრავალწლოვანი ბაღების გაშენება სახელმწიფოს მიერ 17,000 ჰა-ზე მეტ მიწის ფართობზე დაფინანსდა.

Otar Shamugia: In recent years, the production of perennial crops in Georgia has increased by 33%
One of the most demanded state programs that we implement is Plant the Future - a program that allows farmers to plant modern, intensive orchards and get high-quality abundant crops for both export and the local market. Under the program in 2021, new perennial orchards were planted on more than 3,600 hectares. Export products such as walnuts and berries are in demand. Its also noteworthy that the production of perennial crops in Georgia in recent years increased by 33% and amounted to 600 thousand tons,- said the Minister of Environment and Agriculture Otar Shamugia, speaking in the Parliament in the format of Ministers Hour.
From the beginning of the state program Plant the Future until today, the state has financed the planting of new perennial orchards on more than 17 000 hectares of land.