სახელმწიფოს მხარდაჭერით გაშენებულ ბაღში ფერმერებმა პირველი მოსავალი მიიღეს
სახელმწიფო პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფხვენისში, ფერმერმა ანტონ ჯამელაშვილმა ახალი ხეხილის ბაღი 2015 წელს გააშენა. ფერმერმა 8 ჰექტარზე ბლის ბაღის გაშენებისათვის და სარწყავი სისტემის მოწყობისთვის 72,000 ლარის სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო. მათ შორის 49,000 ლარი ნერგების შესაძენად, ხოლო 23,000 ლარი წვეთოვანი სისტემის მოწყობისთვის. წელს იგი პირველი მოსავლის სახით 30 ტონა ბალს ელოდება. ბაღში 32 ადგილობრივია დასაქმებული.
მთელი საქართველოს მასშტაბით, პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში გაშენებული ბაღები 10,000 ჰა-მდე ფართობს შეადგენს. შიდა-ქართლის რეგიონში, სხვადასხვა ხეხილის ბაღი, ჯამში, 2,400 ჰა-მდე მიწის ფართობზე გაშენდა, გაცემულმა თანადაფინანსებამ 16 მლნ-მდე ლარი შეადგინა. პროგრამის დანერგე მომავალი ფარგლებში, სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსური მხარდაჭერით, ქვეყნაში, ეტაპობრივად, პირველადი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციით უზრუნველყოფა და იმპორტის ჩანაცვლება ხდება, რაც ძალიან მნიშვნელოვანი პროცესია, - განახადა სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა, რომელიც შიდა ქართლის რეგიონში იმყოფებოდა.
პროგრამას დანერგე მომავალი სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო, ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში, 2015 წლიდან ახორციელებს. ერთიან აგროპროექტი გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას და სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Farmers received their first harvest in the orchards planed with the support of the state
Mr. Anton Jamelashvili, a farmer, planted a new orchard in 2015 in the village of Pkhvenisi, Gori Municipality within the framework of the state program "Plant the Future". The farmer received GEL 72,000 state funding for the cultivation of the cherry orchard on 8 hectares and the installation of an irrigation system, including GEL 49,000 for the purchase of seedlings and GEL 23,000 for the arrangement of a drip system. This year he is expecting to have 30 tons of cherry as his first harvest. 32 locals are employed in the orchard.
"Across Georgia, the orchards planted under the program Plant the Future cover an area of up to 10,000 hectares. In Shida-Kartli region, various orchards were planted on a total area of 2,400 hectares of land; the co-financing amounted to 16 million GEL. Within the scopes of the program Plant the Future, with state financial support, the country gradually provides with primary agricultural products and replace the imports with it, and this is very important process, Mr. Ilia Tamarashvili, Director of the Agriculture and Rural Development Agency declared while his visit to Shida Kartli region.
The program "Plant the Future" has been implemented by the Agriculture and Rural Development Agency within the framework of the " Unified Agro Project" since 2015. The "Unified Agro Project" is designed for long-term development and its goal is to create an environment that will contribute to increasing competitiveness in agriculture, stable growth in the production of high quality products and the introduction of international food safety standards.