ვანის რაიონში ფერმერმა ფუტკრის სკები შეიძინა
ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში, აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ბენეფიციარმა, მინდია ქავთარაძემ 600 ერთეული სკა შეიძინა. მეფუტკრეობის მეურნეობა ვანის რაიონის სოფელ დოხაშხოში მდებარეობს. მეურნეობისთვის ინვენტარის შესაძენად, სრულად, 90 000 ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, აქედან 35 865 ლარი ფერმერმა გრანტის სახით მიიღო.
მინდია ქავთარაძე კოოპერატივის თაფლი საჩინო წევრია, რომელსაც 2017 წელს, წყალდიდობამ მეფუტკრეობის ინვენტარი თითქმის სრულად გაუნადგურდა. აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამის მენეჯერის, თორნიკე კაპანაძის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ, სახელმწიფოს დახმარებით, სტიქიით დაზარალებულ ფერმერს საშუალება მიეცა სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა განეახლებინა. აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამას სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაციის, ბაზარზე წვდომის და მოქნილობის პროექტის (AMMAR) მხარდაჭერით ახორციელებს.
პროგრამას სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდი (IFAD) და გლობალური გარემოს დაცვის ფონდი (GEF) აფინანსებს. პროგრამით გათვალისწინებული სააგენტოს თანადაფინანსება შეადგენს წარმოდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულების 40% -ს, ხოლო ბენეფიციარის თანამონაწილეობა - 60% -ს. პროექტის დაწყებიდან დღემდე დაფინანსება 123 ბენეფიციარმა მიიღო, ხოლო სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსების ოდენობამ 2 600 000 ლარს გადააჭარბა.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო აწარმოე საქართველოში - ბიზნესის ფარგლებში, ახორციელებს ერთიან აგროპროექტს, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას და სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას

A farmer bought beehives in Vani
In scopes of the United Agroproject, a beneficiary of the Agricultural Production Supporting Program Mindia Kavtaradze procured 600 beehives. The apian plant is situated in the village Dokhashkho, Vani. A sum equal to 90 000 lari was invested for buying of the plants inventory, among which 35 865 lari were received solely by the farmer as a grant. Mindia Kavtaradze is a member of the cooperation Tapli Sachino which had its inventory fully destroyed by the flood in 2017. According to Tornike Kapanadze, Manager of the Agricultural Production Supporting Program, with the support of the Government, the farmer damaged by the disaster had received an opportunity to renovate his agricultural activity.
The Agricultural Projects Management Agency is implementing the Agricultural Production Supporting Program under the support of the Agriculture Modernization, Market Access and Resilience Project (AMMAR). The Program is financed by the International Fund for Agricultural Development (IFAD) and the Global Environmental Fund (GEF).
Co-financing of the Agency stipulated by the Program reaches 40% of the total cost of the represented project, and co-participation of the beneficiary 60%. Since the date of launching of the project till now 123 beneficiaries have received funds, and co-financing of the Government has exceeded 2 600 000 lari.