Within the framework of the state program, farmers purchased agricultural goods worth more than 22 million GEL
Under the program, 188,000 farmers have already activated the agrocard
ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის ხელშეწყობისთვის, სახელმწიფო პროექტის ფარგლებში, 22 მარტიდან დღემდე, 104.3 მილიონი ლარის ღირებულების 6,651 სესხია გაცემული
In the program "Business Post" , Ilia Tamarashvili, director of the Rural Development Agency, talks about the bioproduction promotion program.
In the "Skhva Shuadge" program, Rural Development Agency Director Ilia Tamarashvili and "Blue Bird Berries" Director Baia Salukvadze
An investment of 2.3 million GEL was made in the city of Khobi for the establishment of an enterprise equipped with modern standards.
The enterprise, with a production capacity of 1.5 tons per day, provides high-quality dairy products with modern technologies, including the traditional product Dambalkhacho.
The purpose of the loans issued under the Preferential Agro Credit project sub-component of financing annual crops includes sowing and planting material of annual crops, pesticides, organic and mineral fertilizers, plant protection biologics, equipment, fuel and lubricants, and machinery.
At the prime ministers initiative, on May 10 this year, the State Program for Supporting of Agricultural Land Owners was launched.
Representative of the agency, Natalia Kharatishvili speaks about current news in the agricultural insurance program on Rustavi 2
14 Georgian companies introduced their products to the exhebitors, this products were: alcoholic beverages, nuts, dried fruits, organic juices, honey, various canned foods and combined animal food.
At the prime minister's initiative, on May 10 this year, the "State Program for Supporting Agricultural Land Owners" was launched. The budget of the program is 35 million GEL.