Director of Rural Development Agency Ilia Tamarashvili made a speech at the Eastern Partnership Business Forum in Prague
Over 31.5 million Lari worth agricultural goods and products have been purchased by the farmers under the state program
At the initiative of the Prime Minister, from May 10 of this year, the State Program Supporting Agricultural Land Plot Owners was launched.
Receiving applications in the program "Plant the future" for the co-financing component of perennial gardens are accepted from October 31, 2022, to February 28, 2023
"Business Post" program - in 2023, the financing of state agricultural programs will increase
The head of the agency, Ilia Tamarashvili, speaks in the program "Bussiness Post" about the increase in the budget of state programs in the agricultural direction in 2023
In 2023, the Rural Development Agency is launching a new program
With the involvement of the Ministry of Environment and Agriculture, the Rural Development Agency, the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP), a new, so-called, leader program has been prepared.
In 2023, under the conditions of an increased budget, the purchase of harvesting equipment, including combine harvesters, will become more affordable for farmers
According to the draft law of Georgia on the state budget of Georgia for 2023, the budget in the agricultural sector increased by 15.7%