სოფლის განვითარების სააგენტო თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში აგროქულების მიზნობრივ ხარჯვას გაუწევს მონიტორინგს
თხილის წარმოების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამა ითვალისწინებს თხილის მოვლა-მოყვანისთვის საჭირო აგროქიმიკატებისა და პესტიციდების ღირებულების სუბსიდირებას. სოფლის განვითარების სააგენტოს მხრიდან კონტროლის მექანიზმის გამკაცრება ითვალისწინებს პროცედურას, რომლითაც აგრომაღაზიები  ვალდებულები იქნებიან, სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებით განსაზღვრული პროდუქციის რეალიზაციის სისტემური აღრიცხვა განახორციელონ.
ქ. ზუგდიდში გამართულ შეხვედრას, სადაც  აგრომაღაზიების წარმომადგენლებს თხილის წარმოების პროგრამის ფარგლებში დარიცხული აგროქულების განაღდების  სპეციალური პირობები გააცნეს სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილი  და ქ.ზუგდიდის მერი მამუკა წოწერია ესწრებოდნენ.
„იმისათვის რომ ფერმერებმა თხილის ხარისხიანი მოსავალი მიიღონ, მნიშვნელოვანია აგროვადების გათვალისწინებით მოხდეს ბაღებში შესაბამისი ღონისძიებების გატარება და მიზნობრივად იქნეს გამოყენებული სახელმწიფო დახმარება.  აგრომაღაზიების წარმომადგნელებს გავაცანით პირობები, რომლის მიხედვითაც დარიცხული სუბსიდიის განაღდებისას უნდა იმოქმედონ“, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ ნატალია ხარატიშვილმა.
პროგრამით დადგენილი პირობით, ფერმერები, რომელთაც საკუთრებაში ან/და ფაქტობრივ მფლობელობაში  აქვთ  თხილის ბაღი,   არანაკლებ  0.2 ჰა  და არაუმეტეს 3 ჰა.   სახელმწიფოსგან ჰექტარზე 500 ლარიან დახმარებას  მიიღებენ.
პროგრამაში ჩართულ პირებზე სუბსიდია გაიცემა ლიბერთი ბანკის  აგრობარათზე შესაბამისი ქულების დარიცხვით. ქულების განაღდების პროცესი მიმდინარე წლის მარტის თვიდან დაიწყება და  მისი გამოყენება შესაძლებელი იქნება  2024 წლის 31 აგვისტოს ჩათვლით საქართველოს მასშტაბით მოქმედ  500-ზე მეტ სპეციალიზებულ აგრომაღაზიაში.

The Rural Development Agency will monitor the targeted spending of agropoints within the framework of the hazelnut production promotion program
The state program for the promotion of hazelnut production envisages subsidizing the cost of agrochemicals and pesticides necessary for the maintenance and cultivation of hazelnuts. The strengthening of the control mechanism on the part of the Rural Development Agency envisages the procedure by which the agricultural stores will be obliged to carry out a systematic accounting of the sale of the products determined within the scope of the state program.
Deputy Director of Rural Development Agency Natalia Kharatishvili and Mayor of Zugdidi Mamuka Tsopris were present at the meeting held in Zugdidi, where representatives of agro-stores were introduced to the special conditions for cashing out agropoints accrued within the framework of the nut production program.
"In order for the farmers to get a quality harvest of nuts, it is important to take appropriate measures into the orchards, taking into account the collection period, and use the state aid in a targeted manner. We introduced the conditions to the representatives of the agro-stores according to which they should act when cashing out the accrued subsidy," said Deputy Director of the Rural Development Agency Natalia Kharatishvili.
Under the conditions established by the program, farmers who own and/or actually own a hazelnut orchard of not less than 0.2 ha and not more than 3 ha. They will receive an aid of 500 GEL per hectare from the state.
The subsidy is given to the persons involved in the program by accruing the corresponding points on the Liberty Bank agro-card. The process of redeeming points will start from March of this year and it will be possible to use it in more than 500 specialized agricultural stores operating throughout Georgia until August 31, 2024.