სოფელ გრემში ახალი საწარმო გაიხსნა
ერთიანი აგროპროექტის ფარგლებში კიდევ ერთი ახალი საწარმო - სარაჯიშვილი დისტილერი გაიხსნა. სოფელ გრემში მდებარე, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სპირტსახდელი საწარმო დღეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა დაათვალიერა.
გიორგი კვირიკაშვილმა იმედი გამოთქვა, რომ ახლადგახსნილი საწარმო სულ მალე ადგილობრივ ბაზარზე უმაღლესი ხარისხის პროდუქციას გაიტანს, სახელმწიფოს მხრიდან გაწეული ფინანსური მხარდაჭერა კი ხელს შეუწყობს წარმოების განვითარებას.
სარაჯიშვილი დისტილერი სახელმწიფოს მხარდაჭერით, შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში აშენდა. პროექტის განსახორციელებლად 827 000 აშშ დოლარი დაიხარჯა, აქედან, აგროკრედიტის მოცულობამ 600 000 აშშ დოლარი შეადგინა. ქარხანა აღჭურვილია შარანტის ტიპის რვა აპარატით, რაც კომპანიას საშუალებას აძლევს ღვინის ბრენდის კლასიკური ტექნოლოგიის გამოყენებით შექმნას უმაღლესი ხარისხის პროდუქცია, რომელიც ადგილობრივი ბაზრისთვისაა განკუთვნილი. კომპანია წელიწადში 500 000 ლიტრ საბრენდე სპირტს აწარმოებს. საწარმოში 150-მდე ადამიანი დასაქმდება.სახელმწიფოს მხარდაჭერით კახეთის რეგიონში უკვე გაიხსნა 52 ახალი საწარმო და გაფართოვდა 303 საწარმო. შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში ამ პროექტების მხარდაჭერისთვის 17 მილიონ დოლარზე მეტია გაცემული.

New enterprise in the Village gremi
A new enterprise, Saradjishvili Distillery, opens under the United Agro Project. Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili visited today this new enterprise, equipped with modern technology, in the village of Gremi.
Giorgi Kvirikashvili expressed hope that the newly established enterprise will soon roll out top-quality products in the local market, and that financial assistance from the state will boost its production.
With support from the state, Sarajishvili Distillery was built under the Preferential Agro Credit Project, with 827,000 USD spent on its implementation, of which 600,000 was allocated as an agricultural loan. The distillery is equipped with eight Charente distilling devices enabling the company to use traditional methods in order to produce top-quality brandy from wine for the local market. The company will produce 500,000 liters of brandy spirit annually. The enterprise will employ up to 150 people.
52 new enterprises have been established and 303 expanded so far in the Kakheti Region with state support. Under the Preferential Agro Credit Project, over 17 million USD has been allocated to support these projects.