შიდა ქართლში, სოფელ თორტიზაში ახალი სამაცივრო მეურნეობა გაიხსნა
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ თორტიზაში, ახალი სამაცივრო მეურნეობა სოფლის განვითარების სააგენტოსა და USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა.
მეურნეობა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა, მამუკა საღარეიშვილმა და USAID საქართველოს მისიის დირექტორმა, პიტერ ვიბლერმა გახსნეს.
სოფლის მეურნეობის ერთიან ღირებულებათა ჯაჭვში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია შემნახველი ინფრასტრუქტურის შექმნა, რაც ფერმერს საშუალებას აძლევს პროდუქცია შეინახოს ისე, რომ მაღალი ხარისხი შეინაჩუნოს და საჭირო დროს მიაწოდოს ბაზარს, - განაცხადა სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, ილია თამარაშვილმა.
შიდა ქართლის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულის, მამუკა საღარეიშვილის განცხადებით, რეგიონში ახალი საწარმოების შექმნა მნიშვნელოვანია რეგიონის ეკონომიკური გაძლიერებისთვის.
სოფელ თორტიზაში ახალი სამაცივრე მეურნეობა არის USAID-ის, საქართველოს მთავრობის და კერძო სექტორის ერთობლივი მუშაობის შედეგი. ჩვენ ვაგრძელებთ მსგავს პროგრამებზე მუშაობას და საქართველოსთან მჭიდრო თანამშრომლობას, -განაცხადა USAID საქართველოს მისიის დირექტორმა, პიტერ ვიბლერმა.
ფერმერმა ზურაბ მერებაშვილმა სამაცივრე მეურნეობის მოსაწყობად, ჯამურად, 380,000 ლარის ინვესტიცია განახორციელა, საიდანაც 300,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტია. USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის დახმარებით, ფერმერმა 480 კვადრატულ მეტრ ფართობზე ცივი შენახვის საწყობი მოაწყო. სამაცივრო მეურნეობაში 300 ტონას პროდუქციის შენახვაა შესაძლებელი. პროდუქციის რეალიზაცია გათვალისწინებულია ადგილობრივ ბაზარზე. მეურნეობაში მუდმივად 5, სეზონურად კი, 20-მდე ადგილობრივი დასაქმდება. პროექტით 80 მდე მცირე ფერმერი ისარგებლებს.
ზურაბ მერებაშვილი სახელმწიფო პროგრამის დანერგე მომავალი ბენეფიციარიცაა. ფერმერმა, 2016 და 2020 წლებში, 5 ჰექტარზე ვაშლის, ბლისა და მსხლის ბაღების გაშენებისათვის და სარწყავი სისტემის მოწყობისთვის 51,000 ლარზე მეტი სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო. მათ შორის 45,000 ლარი ნერგების შესაძენად, ხოლო 6,000 ლარზე მეტი, წვეთოვანი სისტემის მოწყობისთვის.
ფერმერი დანერგე მომავალის ფარგლებში გაშენებული ბაღებიდან მიღებული მოსავლის დაბინავებას სამაცივრო მეურნეობაში ახდენს.
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში შემნახველი და სამაცივრო ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის ჯამში გაცემულია 165 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების 1,645 სესხი, სააგენტოს გაცემული თანადაფინანსება 25,700,000 ლარზე მეტია.
კომპანიამ აგროგრუპი სამაცივრე მეურნეობის შესაქმნელად 1 მლნ ლარის ინვესტიცია...
ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ შილდაში, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით,...
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბერბუკში მდებარე თაფლის გადამმუშავებელი საწარმო თაფლის კვლევებისათვის საჭირო პორტატული ლაბორატორიით აღიჭურვება

New refrigeration plant was opened in Tortiza village, Shida Kartli
A new refrigeration plant was established with the financial support of the Rural Development Agency and the USAID Agriculture Program in Tortiza village, Gori Municipality.
The farm was opened by Ilia Tamarashvili, Director of the Rural Development Agency, Mamuka Sagareishvili, the State Representative of Shida Kartli and Peter Wiebler, USAID Georgia Mission Director.
It is especially important to create a storage infrastructure in the chain of common values ​​of agriculture, which allows farmers to store products in such a way as to maintain high quality and supply them to the market when needed, Ilia Tamarashvili, Director of the Rural Development Agency said.
According to Mamuka Saghareishvili, the State Representative of Shida Kartli Region, creation of new enterprises in the region is important for the economic strengthening of the region.
"The new refrigeration plant in Tortiza village is the result of joint work of USAID, the Government of Georgia and the private sector. We continue to work on similar programs and work closely with Georgia - said Peter Wiebler, USAID Georgia Mission Director.
Zurab Merebashvili, the farmer has invested 380,000 GEL in total in arranging the refrigeration farm, out of which 300,000 GEL is a preferential agro-credit. With the help of USAID's Agriculture Program, the farmer arranged a cold storage facility on an area of ​​480 square meters. 300 tons of products can be stored in the refrigeration farm. It is intended to sell products in the local market. The farm will employ 5 locals permanently and up to 20 locally seasonally. About 80 small-scale farmers will benefit from the project.
Zurab Merebashvili is also a beneficiary of the state program "Plant the Future". In 2016 and 2020 years the farmer received more than 51,000 GEL state funding for the cultivation of apple, cherry and pear orchards on 5 hectares and the arrangement of an irrigation system, including 45,000 GEL for the purchase of seedlings and more than 6,000 GEL - for the arrangement of a drip system.
The farmer stores the harvest from the orchards planted within the framework of "Plant the Future" in the refrigerator farm.
More than 165 million GEL loan is issued in total under the Preferential Agro Credit project for the development of storage and refrigeration infrastructure, with a co-financing of more than 25,700,000 GEL issued by the Agency.