მეთხილე ფერმერებისთვის აგრობარათებზე ქულების დარიცხვა დაიწყო
თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის შესახებ გადაცემაში "ბიზნეს პოსტი" სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილი საუბრობს
მოსავლის ამღებ სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების პროგრამაში განაცხადების მიღება 2024 წლის 22 აპრილს, 12:00 საათზე დაიწყება.
თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაციის პარალელურად, აგროქულების დარიცხვის პროცესი დაიწყო. მიმდინარე წლის 30 აპრილის ჩათვლით პერიოდში თხილის კადასტრში დარეგისტრირებულ ყველა ფერმერს შესაბამისი ქულები დაერიცხება.
პროგრამის შესახებ გადაცემაში "მაესტრო რეგიონები" სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტების მართვისა და ტექნიკური დახმარების დეპარტამენტის უფროსი თორნიკე კაპანაძე საუბრობს
სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა დავით წითლიძემ, მარნეულის მუნიციპალიტეტში, „ქალთა საპილოტე პროგრამის“ ფარგლებში შექმნილი სასათბურე მეურნეობები დაათვალიერა და ამავე სახელმწიფო პროგრამის ბენეფიციარ იმ ქალბატონებს შეხვდა, რომლებიც ვანის, ჩხოროწყუს და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტებიდან მარნეულში სასათბურე მეურნეობების საქმიანობის გაცნობის მიზნით ჩავიდნენ.
შეხვედრაზე მინისტრმა ყურადღება ექსტენციის სამსახურების მუშაობის ეფექტიანობაზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ, თითოეული რეგიონის სპეციფიკიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია რეგიონული სამსახურების მიერ ფერმერთა საჭიროებების დროული იდენტიფიკაცია და მათზე რეაგირება.
საერთაშორისო გამოფენებისა და პროგრამების შესახებ გადაცემაში "ერთსულოვნების დილა" სოფლის განვითარების სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსი გიორგი ავალიანი საუბრობს.
თხილის წარმოების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამა ითვალისწინებს თხილის მოვლა-მოყვანისთვის საჭირო აგროქიმიკატებისა და პესტიციდების ღირებულების სუბსიდირებას. სოფლის განვითარების სააგენტოს მხრიდან კონტროლის მექანიზმის გამკაცრება ითვალისწინებს პროცედურას, რომლითაც აგრომაღაზიები ვალდებულები იქნებიან, სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებით განსაზღვრული პროდუქციის რეალიზაციის სისტემური აღრიცხვა განახორციელონ.
გამოფენის შესახებ გადაცემაში "ბიზნეს პოსტი" სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილი საუბრობს.
ქ. ბერლინში გამართულ საერთაშორისო გამოფენის „Fruit logistica 2024” ფარგლებში, ქართველმა მწარმოებლებმა შეხვედრები ლურჯი მოცვის შესყიდვით დაინტერესებულ კომპანიებთან, მათ შორის, ლურჯი მოცვის მწარმოებელი გერმანული კომპანია Wonderland Farmers და კომპანია Driscolls წარმომადგენლებთან გამართეს. აღსანიშნავია რომ Driscolls ამერიკული კომპანიაა, რომელიც საერთაშირისო ბაზარზე ოპერირებს
საერთაშორისო გამოფენისა და აგროწარმოების მხარდაჭერის პროგრამების შესახებ გადაცემაში "ბიზნეს პარტნიორი" სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ნატალია ხარატიშვილი საუბრობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში, ქალაქ ბერლინში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაში FRUIT LOGISTICA 2024 თერთმეტმა ქართულმა კომპანიამ მიიღო მონაწილეობა