A meeting was held between the representatives of the Rural Development Agency and the National Paying Agency of Lithuania
At the working meeting, which was attended by the deputy director of the Rural Development Agency, Natalia Kharatishvili, attention was focused on issues such as risk assessment and management, corruption prevention measures and monitoring.  It should be noted that relevant recommendations will be prepared based on the information exchanged at the meeting.
The delegation of the Rural Development Agency was on a working visit to the Kingdom of Spain within the framework of the "Modernization of Vocational Education in Georgian Agriculture (VET)" project
Within the framework of the visit, the director of the Rural Development Agency, Davit Tsitlidze, together with the members of the delegation, held meetings with the representatives of the State Agro-Insurance Agency of the Spanish Ministry of Agriculture, as well as with companies and cooperatives working in different areas of agriculture.
Field trainings were conducted for beekeepers
Beekeeping trainings were conducted with the support of the Rural Development Agency and the US Agency for International Development (USAID) program "Farmer to Farmer" (F2F).  About 200 beekeepers attended the trainings held throughout the country.