The government has decided to implement a state program to support the collection of non-standard apple harvests
According to preliminary data, this year’s non-standard apple harvest will be approximately 50,000 tons. To ensure that the produced goods are not left uncollected, farmers do not face difficulties in selling their harvest, and they receive income, a state program to support the sale of non-standard apples will be implemented this year as in previous years.
Otar Shamugia Visited the "Geo Flower" Enterprise in Akhaltsikhe
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, together with the State Representative of Samtskhe-Javakheti, Besik Amiranashvili, and the Deputy Director of the Rural Development Agency, Natalia Kharatishvili, visited the "Geo Flower" fruit and medicinal plant processing enterprise in the village of Klde, Akhaltsikhe Municipality.
A forum on public and private extension collaboration was held
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili, opened the forum "Public and Private Extension Cooperation," organized by the Rural Development Agency within the framework of the third phase of the "Modernizing the Vocational Education System in Agriculture in Georgia" (VET) project, with a welcome speech.